Последњих неколико година апликације за бројање корака постале су популарне, а често се за добре резултате наводи да је потребно 10.000 корака дневно. Но, да ли је заиста тако?
Ванредна професорка и програмска директорка науке о вежбању на Универзитету Норич Рашеле Поједниц недавно је на свом Инстаграму профилу поделила едукативни садржај у ком поставља питање: „Треба ли вам стварно 10.000 корака дневно?“
Према студији из 2023. године која је објављена у часопису „American College of Cardiology„, сугерише се да је 8.000 корака дневно повезано с побољшаним здрављем и дуговечношћу.
Друге студије такође су дале сличне резултате. На пример, студија из 2023. године објављена у „Medicine and Science in Sports and Exercise“ открила је да у просеку, за здраве старије одрасле особе, 5.000 до 7.000 корака дневно смањује ризик од ране смрти.
Још једна студија из 2021. године објављена у „JAMA Network Open„-у открила је да је 7.000 корака дневно најбоља опција када је реч о смањењу стопе смртности.
– У просеку, 7.000 корака је ближе ономе што истраживање каже да нам је потребно за здравље. Заправо, недавна студија показала је да само 4.000 корака дневно може имати значајну корист за функцију и волумен мозга, а то укључује сиву масу, која помаже у обради информација, и белу масу, која повезује различите регије мозга, као и хипокампус, важан за памћење – наводи Поједниц у својој објави.
Даље објашњава да је студија „Journal of the American College of Cardiology„, која је била мета-анализа 12 мањих студија, показала да само 2.600 корака дневно показује кардиоваскуларне добробити и смањени ризик од ране смрти.
Занимљиво и можда помало узнемирујуће, с обзиром на то да је постао нека врста златног стандарда, јесте да препорука од 10.000 корака дневно никада није била утемељена на науци.
Преузмите андроид апликацију.