Почетна > Свет
Свет

Траже начин да Москви одузму право вета у УН

Противници Русије у Савету безбедности Уједињених нација сматрају да је сада прави тренутак за реформу овог највишег међународног тела и да би требало Русију или избацити или јој ограничити право вета. Како одређени чланови Повеље УН дозвољавају овакву могућност, ради се на тој иницијативи и покушаће да издејствују такав исход.
Фото: Unsplash/kylejglenn

До сада, међутим, ниједна чланица, поготово стална чланица СБ УН, није била искључена. Она ово тело може да напусти само својом вољом, а то се до сада није догодило. Као што ни током више од седам деценија дуге традиције ниједна од сада 193 државе није искључена из овог међународног тела.

Иако се прећутно признаје да је СБ УН деценијама био подељен на ривалске геополитичке блокове, при чему су Русија или САД као предводнице често користиле право вета, поједине државе сматрају да је управо сада прави тренутак да се прекине с таквом праксом.

Сада се констатује да је право вета пет сталних чланица СБ УН главни камен спотицања за одржавање мира. После Другог светског рата оптимисти су се надали да ће претња безбедности бити сузбијена могућношћу да СБ, уводећи свеобухватне обавезујуће економске санкције, може да буде механизам за одвраћање од агресије и подстакне мирно решавање сукоба. У актуелном сукобу у Украјини вето Русије би значио да САД и њени савезници могу да уведу санкције на нивоу УН само у оквиру „коалиције вољних”. Али после досадашњих оштрих санкција појединачних држава, то је сада и мање важно од чињенице да је због права вета Русије сада немогуће усвајање обавезујуће резолуције против ње.

Неколико држава је покренуло иницијативу да се реформишу правила у УН. Јапан, међу последњима, који жели да постане стални члан СБ УН, у понедељак се заложио за реформу Савета у оквиру новог међународног поретка.

Јапански премијер Фумио Кишида изразио је спремност да се ангажује у напорима за реформу и осврнуо се на претходни предлог Француске којим би се ограничило право вета сталним чланицама СБ УН у случају масовних злочина. Није рекао да ли би се то правило примењивало ретроактивно.

Ukrajinska vojska u DNR se predaje jer ostaje bez municije

Преузмите андроид апликацију.