Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је у Крагујевцу топлану „Енергетика“, која је захваљујући пројекту реконструкције добила најсавременије котлове и прешла са угља на еколошки прихватљивији енергент.
Вујовић је навела да је реконструкција и промена енергента у градској топлани један од најважнијих капиталих пројеката у Крагујевцу, као и да су уградњом нових котлова стављени ван функције високо-загађујући котлови на угаљ стари 50 година, а то ће у великој мери унапредити квалитет ваздуха у градској зони.
,,Изузетно ми је задовољство што данас можемо да се уверимо да је један од највећих пројеката којим је руководило Министарство заштите животне средине завршен и што је топлана почела да ради. Замењени су котлови у Енергетици, све је урађено по светским стандардима и систем даљинског грејања у Крагујевцу сада може да парира било ком европском граду. За грађане је важно што више неће бити аерозагађења из овог извора, јер смо испунили обећање да ће до почетка ове грејне сезоне реконструкција топлане бити завршена. Грађани Крагујевца ће већ у наредним данима осетити бенефите овог пројекта када и званично почне грејна сезона“, рекла је Вујовић.
Она је најавила да ће у наредној фази пројекта бити санирана и депонија пепела која се налази у склопу топлане и додала да захваљујући модернизацији топлане неће бити генерисања новог пепела, који је сметао грађанима.
,,Читаву претходну годину смо радили са консултантима ЕБРД, како бисмо заједно нашли најбоље решење за пепелиште. Захваљујем се градоначелнику Николи Дашићу и директору „Енергетике“ Андреји Илићу на доброј сарадњи и што су уложили напоре да се пепео искористи као грађевински материјал. Биће искоришћен за изградњу 15 километара локалних путева у Крагујевцу“, рекла је Вујовић.
Говорећи о осталим пројектима Министарства заштите животне средине у Крагујевцу, министарка је истакла су замењени котлови у ОШ ,,Наталија Нана Недељковић“ која се сада греје на гас, уклоњено је 14 дивљих депонија, а биће реализован и пројекат пошумљавања, као пројекат замене индивидулних ложишта.
Od eksploatacije cementnih laporaca do novog zaštićenog područja
Преузмите андроид апликацију.