Почетна > Свет
Свет

Током посете Мјанмару шеф кинеске дипломатије позвао на стабилност

Током данашње неуобичајене посете Мјанмару, кинески министар спољних послова позвао је на стабилност и сузбијање прекограничних криминалних активности дуж заједничке границе.
Фото: Танјуг/AP Photo/Ng Han Guan, File)

Граница између Мјанмара и Кине дугачка 2.129 километара пролази кроз густе шумовите планине и одавно је позната по кријумчарењу дроге у Кину из региона тзв. Златног троугла, тромеђе Лаоса, Мјанмара и Тајланда, подсећа АП.

Уједињене нације тврде да је производња опијума у ​​Мјанмару процветала откако је војска преузела власт 2021. године, а узгајење мака је током протекле године било повећано за трећину.

Нестабилна политичка ситуација резултирала је смањењем напора да се сузбију производња и кријумчарење опијума, а посрнула економија приморала је већи број људи да се укључи у производњу и трговину дрогом.

Током посете Мјанмару, министар спољних послова Кине Ћин Ганг рекао је да би локална организација комунистичке партије и друга локална владина одељења, Народноослободилачка војска, полиција и цивилни органи требало да се придруже „јачању система одбране граница“.

Он је позвао на унапређење одржавања јасних и стабилних граница и озбиљно сузбијање прекограничних криминалних активности.

„Неопходно је координирати управљање границом, развој пограничне трговине и билатералне односе“, нагласио је шеф кинеске дипломатије.

Борбе између јединица војне хунте Мјанмара и наоружаних етничких група повремено се распламсају дуж границе са Кином, што покреће локално становништво да потражи сигурност у суседној Кини, а понекад минобацачки пројектили које испаљују сукобљене стране заврше на кинеској територији.

Кина је настојала да одржи контакте са свим странама укљученим градјански рат, иако је критикована због тога што је изразила недвосмислену подршку војној хунти и најавила да ће подржати Мјанмар „без обзира на околности“.

Насиље у овој земљи на југоистоку Азије не престаје откако је извршен војни пуч, збачена изабрана премијерка Аунг Сан Су Ћи и расформирана њена влада.

Преузимање власти наишло је на масовно противљење јавности, снаге безбедности гушиле су незадовољство смртоносном силом, што је повратно изазвало широки оружани отпор, наводи америчка агенција.

Nemačka vlada podržava proveru azila na spoljnim granicama EU

Преузмите андроид апликацију.