Законом о дигиталној имовини омогућено је издавање инвестиционих токена у Србији, а у централној банци очекују да ће они допринети финансирању отпочињања пословања, пре свега мањих компанија.
У НБС кажу да су у почетној фази пословања традиционални извори финансирања обично неприступачнији и објашњавају да су инвестициони токени у пракси засновани на реалним пројектима.
„Инвестициони токени представљају врсту дигиталне имовине која се издаје у сврху прикупљања средстава којима ће се финансирати одређени пројекат, а која инвеститору даје одређено право у односу на тај пројекат, на пример учешће у добити и то најчешће у виду права на производе или услуге будућег пројекта“, наводе из НБС.
Такође, издавање инвестиционих токена обично прати бели папир издаваоца, који одговара проспекту код издавања финансијских инструмената у складу са законом којим се уређује тржиште капитала, с тим што се бели папир издаје и објављује у једноставнијој процедури него проспект.
То издавање инвестиционих токена чини примамљивијим видом финансирања, посебно код иновативних стартап-ова и малих и средњих правних лица.
У складу са Законом о дигиталној имовини, надзорни орган одобрава објављивање белог папира за издавање дигиталне имовине, и то за виртуелне валуте Народна банка Србије, а за дигиталне токене Комисија за хартије од вредности.
Захтев за одобрење објављивања белог папира подноси се преко портала еУправа, а надзорни орган (Комисија за хартије од вредности у случају издавања инвестиционих токена) одлучује о том захтеву у року од 30 дана од дана пријема уредног захтева.
У НБС кажу да не постоји ограничење у погледу пројеката који могу да се финансирају издавањем инвестиционих токена, све док се они издају у складу са Законом о дигиталној имовини.
За сва питања која се односе на инвестиционе и друге дигиталне токене надлежна је Комисија за хартије од вредности, напомињу у НБС.