Кроз новосадску историју, мењале су се власти, државе у којој је Нови Сад био… Многи људи су обележели град, а некима од њих је додељена посебна част.
Бити почасни грађанин једне државе или града заиста има невероватну цену и може се рећи да је та особа вредна дивљења.
Град Нови Сад има 13 почасних грађана, од којих су неки странци, а има и домаћих појединаца који су били довољно вредни одликовања оваквим чином.
Проф. др Жан Пјер Лоц (одликован 2016. године)
Град Нови Сад 2016. године изразио је захвалност и признање проф. др Жан Пјер Лоцу који је дуги низ година едуковао наше лекаре, онкологе.
Допринео је и примени аутологне трансплантације периферне матичне ћелије. Вршио је бесплатне прегледе и консултације. Донирао је најсавременије лекове и разна помагала онколошким болесницима.
Свим овим делима је учврстио заувек пријатељске односе између Новог Сада и Париза, односно Србије и Француске.
Др Ефраим Зуроф (одликован 2008. године)
Др Ефраим Зуроф, шеф Центра „Симон Визентал“ проглашен је за почасног грађанина због своје борбености за правду свим жртвама фашистичког терора.
Дао је немерљив допринос према жртвама фашистичке рације у Новом Саду, једном од најужаснијих геноцида у историји човечанства.
Једини је који је успео да открије место боравка Шандора Кепира, бившег жандармеријског капетана, једног од главних идејних иницијатора и спроводитеља геноцидне фашистичке рације у Новом Саду, јануара 1942. године.
Владимир Владимирович Путин (одликован 2008. године)
Владимиру Владимировичу Путину изражена је огромна захвалност додељивањем чина почасног грађанина Града Новог Сада.
Он је својим залагањем, деловањем у својству председника, али и кроз разне ставове дао огроман допринос очувању суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије.
Овај чин је умногоме оснажило позицију Србије.
Руски народ је одувек пружао несебичну подршку и имао активну улогу у најтежим времена за Србију, као и за Град Нови Сад на челу са председником Владимиром Путином.
Синиша Михајловић (одликован 2006. године)
Прослављеном спортисти, фудбалеру и тренеру додељено је признање почасног грађанина због тога што је пренео славу наше државе и Града Новог Сада широм света.
Он је заслужан за многа хумана дела која и дан данас чини.
Несебечно помаже деци и омладини који одрастају без родитеља, као и деци која су током ратова на овим просторима остала без родитеља.
Микис Теодоракис (одликован 2004. године)
Грчком композитору који је стекао светску славу, Град Нови Сад је изразио велику захвалност.
Даровао је Новом Саду чудесну музику балета „Грк Зорба“ и тиме исказао велико пријатељство, љубав и поштовање према нашем граду, а самим тим је афирмисао Нови Сад као град културе.
Ханелоре Ламхе (одликована 1999. године)
Град Нови Сад је своју захвалност изразио и Ханелори Ламхе због њеног жртвовања и несебичног ангажовања у слању и допремању хуманитарне помоћи за децу и омладину ометену у развоју.
Тиме је афирмисала Нови Сад не само у братском граду Дортмунду, већ и у целој СР Немачкој.
Алберто Салвато (одликован 1994. године)
Алберту Салвату додељена је част и признање за његово ожртвовање и несебично ангажовање на прикупљању материјалне помоћи широм Италије за децу која су остала без једног или оба родитеља, желећи да им подари макар део љубави и среће у детињству, које им је рат заувек одузео.
Питер и Дајана Бекли (одликовани 1993. године)
Проглашењем за почасне грађане, Град Нови Сад изражазио је своју захвалност и признање Питеру и Дајани Бекли за њихов допринос развоју, унапређењу и обогаћивању свих видова сарадње Норича и Новог Сада.
Моника Селеш (одликована 1993. године)
Рођеној Новосађанки додељено је признање почасног грађанина због њеног доприноса афирмацији, популаризацији и ширењу сазнања о Југославији и Новом Саду широм света.
Иако је доспела на сами врх када је светски спорт у питању, она никада није крила одакле је потекла нити у каквим је околностима одрастала, ширећи исправну слику о свом родном граду и својој држави.
Вјачеслав Михајлович Кликов (одликован 1992. године)
Признање му је додељено за његов допринос унапређењу и обогаћивању сарадње између руског и српског народа и за изузетан дар Новом Саду и српском народу скулптуре Светог Сергеја Радоњешког.
Јосип Видмар (одликован 1970. године)
Одликован је због нарочите заслуге на пољу књижевности, али и уметности.
Због изузетне активности и учешћу у јавном и политичком животу наше земље, а посебно због петнаестогодишњег рада и драгоценог доприноса израстању Стеријиног позорја у незаменљиву покретачку снагу међусобног културног упознавања и зближавања наших народа.
Ширио је братство и јединство чиме је дао непосредан допринос културном напретку Града Новог Сада.
Никола Тесла (одликован 1936. године)
На свечаној седници, 10. јула 1936. године, Никола Тесла је проглашен за почасног грађанина, поводом 80. годишњице рођења српског научника.
Именован је за великог „сина“ нашег народа, једног од највећих научника и проналазача не само данашњице већ читаве историје човечанства.
Он је био и остао понос целе државе, а мало ко зна да је баш он именован за почасног грађанина Града Новог Сада.
Ovaj Novosađanin prvi je u Srbiji poneo ime Slobodan, a znate ga sa novčanice (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.