Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Терапија бојама: Која боја нас „подиже“ када смо тужни, а која ублажава бол

Боје помажу у смиривању ума и тела, а да при томе не изазивају никакве ометајуће мисли па тако жута хаљина може да нам улепша дан, а зелена нас „враћа у живот“ када „потонемо“.
Фото: Pexels/Pixabay

Терапија бојама, позната и као хромотерапија, је облик терапије који користи боје и светлост за лечење одређених менталних и физичких здравствених стања. Овај облик терапије примењује се још од времена старих Египћана који су користили собе испуњене сунцем са обојеним стаклима у терапеутске сврхе. Утврђено је да визуелизација боја помаже у смиривању ума и тела, а да притом не изазива никакве повезане, ометајуће мисли.

Претпоставка је да одређене боје могу да утичу на „енергију“ људи

Иако је терапија бојама стекла популарност током година, она још увек није широко прихваћен облик терапије у западној медицини, а поједини медицински стручњаци сматрају је псеудонауком. Док је психологија боја проучавање како различите боје могу да утичу на људско понашање и перцепцију, терапија бојама је другачија. Заснована је на недоказаној претпоставци да одређене боје могу да утичу на „енергију“ људи и на здравствене исходе.

У неком тренутку, свако од нас је искусио на који начин неке боје могу да утичу на нас, на наше расположење. За неке људе, гледање у зелену боју у природи, током свакодневне шетње или трчања, је тренутни подизач расположења. Неке особе се тренутно осећају мало боље ако носе омиљену жуту хаљину.

Терапија бојама спроводи се кроз две технике

Постоје две главне технике терапије бојама. Може да се изводи путем вида, односно гледањем одређене боје у нади да ће изазвати жељени одговор у нашем телу, или директним рефлектовањем одређених боја на делове тела. Терапеути бојама верују да „боја може да уђе у наша тела“ или кроз очи или кроз кожу. Свака боја коју можемо да видимо има своју таласну дужину и јединствену фреквенцију. Свака јединствена фреквенција има другачији ефекат на људе и користи се у различите сврхе. Топле боје се обично користе за стимулативне ефекте, док се хладне боје користе за смирујуће ефекте.

Како терапија бојама може да нам помогне

Хромотерапија се сматра врстом алтернативног лечења. Тврди се да помаже код разних стања као што су:

Стрес
Депресија
Агресија
Висок крвни притисак
Поремећај спавања
Анксиозност
Одређене врсте рака
Инфекције коже.
Врсте терапије бојама

У терапији бојама се верује да различите боје могу различито да утичу на тело.

Црвена: Црвена се користи за енергизацију или освежавање особе која се можда осећа уморно или тужно. Међутим, црвена може такође и да покрене људе који су већ напети.

Плава: Хромотерапеути користе плаву како би покушали да утичу на депресију и бол. Сматра се да тамније нијансе плаве такође имају седативна својства и могу се испробати код људи који пате од несанице или других поремећаја спавања.

Зелена: Зелена је боја природе и, према речима хроматотерапеута, може да помогне у ублажавању стреса и опуштању особе.
Жута: Жута може да се користи за побољшање расположења и учинити нас срећнијим и оптимистичнијим.

Наранџаста: Наранџаста, баш као и жута, може да се користи за изазивање срећних емоција код људи. Сматра се да светла топла боја такође може да стимулише апетит и менталну активност.

Љубичаста: У многим културама, нијансе љубичасте представљају снагу, мудрост и мир. Љубичаста може да изазове осећај смирености који помаже у смањењу стреса.

Терапеути ипак подсећају да иако је премиса терапије бојама да одређене боје изазивају специфичне емоције код већине људи, то није увек случај. Људска бића су јединствена. Ефекти одређених боја на људе могу варирати од особе до особе. Боје које већина људи може сматрати смирујућим или умирујућим, за друге могу изазвати анксиозност или бити депресивне.

Како да препознате топлотни удар код паса

Преузмите андроид апликацију.