Почетна > Свет
Свет

Темишвар – Туристички драгуљ и Европска престоница културе 2023. године (ВИДЕО)

Највећи град геграфског региона Баната, Темишвар, важи за прави туристички драгуљ, који се налази на свега 150 километара од Новог Сада и Београда.
Фото: Војводина уживо

Заправо Темишвар је ближи нашој престоници Београду, него румунској престоници Букурешту. У историји овог града, велику улогу су имали и Срби.

Посетили смо Темишвар, понели смо незаборавне утиске које желимо да поделимо са вама, као и прелепе кадрове које можете погледати у видеу испод:

Темишвар је пети по величини град у Румунији, а 2023. године био и Европска престоница културе. Ову ласкаву титулу понео је годину дана након Новог Сада, који је био ЕПК 2022. године.

Темишвар дугује име реци Тамиш (рум. Тимиș, антички Тибисис). Занимљиво је да кроз град данас протиче само река Бегеј. Разлог овоме је повезаност и испреплетаност токова ове две реке у прошлости на подручју града. Каснијом канализацијом и обалоутврдом њихови токови су добили другачије правце, који су до данас у том облику.

Темишвар је град са много паркова и тргова и кроз њега протиче Бегеј.

Град се назива и „Малим Бечом“, јер је веома дуго био под Хабзбурговцима, и његово средиште својом архитектуром и амбијентима подсећа на стари део Беча.

Фото: Војводина уживо

На Тргу уједињења налази се Српска саборна црква са Владичанским двором, а поред ње биста Милоша Црњанског који је овдје провео прве године школовања.

Део градских атракција су зграде у барокном стилу, као што су Бастион Терезије, католичка катедрала, барокна палата или зграде с почетка 20. века. Град красе историјске четврти Ћетате, Јосефин, Елисабетин и Фабриц. Шетња великим градским трговима Пиата Вицториеи, Пиата Либертатии или Пиата Унирии, и дуж уличица или кроз паркове на обалама канала Бега откриће делимично шарм Темишвара и његових становника.

Више о прошлости Темишвара и Баната можете сазнати тако што ћете посетити Народни музеј Баната, Музеј села Баната или Музеј уметности са румунским и европским уметничким делима или нови Музеј воде.

Темишвар је познат по својим велелепним трговима

Фото: Војводина уживо

Трг Победе (Пиата Вицториеи), на чијој се јужној ивице Румунска православна митрополитска катедрала налази, позната по свом крову са мозаиком од од црвених и зелених црепова.Друге значајне зграде овде су Румунска национална опера, замак Хуњади и неколико палата, укључујући палату Ерно Нојхауз, палату Лојд и палату Вајс.

Такође је средиште културних догађаја и прослава, што га чини обавезном посетом за туристе заинтересоване да искусе динамични дух Темишвара.

Трг Јединства (Пиата Унирии) је један од главних тргова у граду. Познат је по својој прелепој архитектури, историјском значају и живој атмосфери. Трг је популарно место окупљања локалног становништва и посетилаца, са кафићима, продавницама и знаменитостима које га окружују. На њему се налазе:

Николас Ленау колеџ, у коме се некада налазило прво градско позориште. Изграђен је 1761. године Богато украшена српска православна саборна црква из 18. века

Римокатоличка катедрала из 18. века у бечком барокном стилу, позната по својим олтарским муралима.

Фото: Војводина уживо

Темишварска барокна палата из 18. века, бивша гувернерова резиденција. Сада се у њему налази Национални музеј лепих уметности.

Сконт банка, зграда из 20. века у стилу сецесије са закривљеним зидовима поплочаним плочицама на којима се налазе фолклорни мотиви.

Трг Слободе (Пиата Либертатии). Овај трг који мештани често називају Црвени трг (због боје тротоарних плочица постављених 2014. године), овај трг је место седишта Темишварског гарнизона, Старе градске куће, Палате Пољопривредне банке и Палате Кредитне банке.

Фото: Војводина уживо

У Темишвару можете уживти и у шетњи уз канал Бегеја. Канал у Темишвару није само витални пловни пут за град, већ и шармантна туристичка атракција.

Фото: Војводина уживо

Протежући се поред шеталишта и бујног зеленила, канал нуди спокојан бег од ужурбаности урбаног живота. Посетиоци могу да уживају у лаганим шетњама или вожњи бициклом дуж обала канала, погледима на историјске мостове, кафиће и живописну уличну уметност. Доступне су и туре чамцем, пружајући јединствену перспективу знаменитости Темишвара са воде.

Фото: Војводина уживо

Бастион Терезије је историјско војно утврђење. Тврђава је саграђена је у 18. веку као део одбрамбеног система града. Данас је бастион добро очувана знаменитост и популарна туристичка атракција, која посетиоцима нуди увид у богату историју и архитектонско наслеђе Темишвара. У њему се налази Народни музеј Баната и простори за културне догађаје и изложбе.

Темишвар као Европска престоница културе

Град је понео титулу Европске престонице културе 2023. године. Мото је био „Осветлите своје светло – осветлите свој град!“ Инспирација за овај слоган пронађен је у једном занимљивом историјском догађају. Наиме, Темишвар је био први европски град који је поставио електричну уличну расвету.

Слоган не само да одражава чувену Темишварску технолошки напредак, већ и позив на двоструку мобилизацију: с једне стране, „засијајте своје светло“ подстиче грађане да слободно изразе своје вредности и ставове, метафорички описано као „унутрашње светло“, а са друге стране, уз помоћ овог светла да уклоне таму и пасивност око себе кроз културолошки подстакнут грађански процес.

Свечано отварање Темишварске престонице културе окупило је више од 60.000 људи, док је изложба Виктора Браунера имала преко 12.000 посетилаца. „Пепиниера – 1306 биљака за Темишвар”, привремена инсталација са модуларном металном конструкцијом која је омогућила јавности да истражује различите намене јавног простора, имала је преко 100.000 посетилаца на Тргу победе. Штавише, резервисано је преко 45.000 изложбених улазница за рад Константина Бранкузија.

Све у свему, Темишвар, Европска престоница културе 2023. године служио је као платформа за промовисање културне размене, креативности и инклузивности, истовремено доприносећи друштвеном и економском развоју града који ће се наставити у наредним годинама.

 

 

Bela kuća: Pregovori o primirju u Gazi nastavljaju se za vikend u Kairu

Преузмите андроид апликацију.