Почетна > Србија

Нови Сад Србија

Темељи северне српске покрајине – Мајска скупштина и формирање српске Војводине!

Појам „Војводина“ данас се често доводи у везу са тежњом ка аутономији па чак и сепартизму. Заговорници оваквих теза ипак ће прећутати да „Војводина“ јесте настала на идеји аутономије, али не да би се од Србије и српства удаљила већ да би им се приближила.
Фото: Wikimedia Commons (Мајска скупштина)

Био је потребан предан рад генерација комунистичких и посткомунистичких „друштвених радника“ како би изворна „Српска Војводина“ из 1848. године изгубила свој српски национални префикс, а све у нади да ће тим путем изгубити и свој српски национални карактер.

Ипак, револуционарни и национални корени „Српске Војводине“ исувише су дубоки и жилави да би се тек тако почупали.

Корени Српске Војводине нераскидиво су везани за судбоносну Мајску скупштину 1848. године, када је у јеку „Пролећа народа“ и уједињени српски народ у Сремским Карловцима показао да је спреман и у најтежим тренуцима да се бори за лично и национално ослобођење, за право да свој српски језик чита, пише и говори, али пре свега да српски може мислити и деловати.

Велика народна скупштина, институција далеко више демократска од аристократских дијета у Пешти и Бечу, заседала је од 3. до 5. маја по старом календару (13-15. маја, по новом календару) и донела судбоносну одлуку о проглашењу Српске Војводине као засебне територије унутар Хабзбуршке монархије у којој би Срби сами вршили управу.

О значају овог историјског тренутка за пречанске Србе сведочи и чињеница да је чувени књижевник и интелектуалац, доктор Јован Јовановић, свом часопису дао назив „3. мај“, што је временом прерасло и у његов лични надимак „Змај“.

Фото: printscreen/ravnoplov.rs

Ипак, идеја Српске Војвидине, није први пут формулисана на Мајској скупштини 1848. године. Још на Сабору у Баји 1694. године, а нарочито на Темишварскком сабору 1790. године, тражене су на основу Привилегија које су Срби добили од цара Леополда, засебне територије за Србе у Аустријском царству.

Српска друштвена и политичка елита остала је доследна овој идеји, а њу су чинили свештенство, малобројно племство, официрски кор и грађанска елита.

У почетку, када избија мађарска национална револуција, Срби су били спремни да пруже руку Пешти у заједничкој борби за ослобођење од стега Монархије, али мађарско руководство на челу са Лајошем Кошутом одбило је да Србе прихвати као засебну нацију и промовисало је политику мађаризације.

Фото: PrtSc

Чак је и црквено-школска аутономија била угрожена, те је револт Срба против агресивног приступа мађарских револуционара избио паљењем матрикула, тј. црквених књига на мађарском, испред Саборне цркве у Новом Саду.

У оваквој атмосфери одржана је Мајска скупштина, где су дефинисани национални циљеви и устројство Српске Војводине.

Већ првог дана Скупштина је изгласала митрополита карловачког Јосифа Рајачића за патријарха, чиме је ранг цркве симболично уздигнут како би рефлектовао нови облик државности.

Фото: PrtSc

За Српског војводу изабран је Стеван Шупљикац, угледни високи официр који је у том тренутку командовао делом аустријских трупа у Италији.

Фото: PrtSc
Сем тог донет је закључак да је српски народ слободан и независтан под царским домом аустријским и круном Угарске.

Српска Војводина је територијално дефинисана и њу чине Барања, Срем са границом, Бачка са бечејским дистриктом и шајкашким батаљоном и Банат са границом и кикиндским дистриктом.

Скупштина је важна и по томе што је том приликом по први пут озбиљније политички иступио будући српски народни првак Светозар Милетић.

Фото: PrtSc

Борба за Српску Војводину није остала само на речима, већ се темељ слободе бранио оружјем кроз тешке битке 1848. и 1849. године, где су својој северној браћи у помоћ притекли бројни добровољци из Кнежевине Србије под командом Стевана Книћанина.

Фото: PrtSc

Иако је српски народ војевао у савезу са бечким двором, цар Франц Јозеф изиграо је обећање о формирирању Српске Војводине и након рата Србима „даровао“ крњу творевину којој је сам био на челу као војвода.

Ипак, бакља слободе није више могла бити угашена и сан Српске Војводине досањан је на Великој народној скупштини 1918. године, када је изгласано припајање ових крајева Краљевини Србији.

Najznačajniji čiča Srpske Vojvodine – Njegove ideje o slobodi i jedinstvu srpskog naroda živeće večno!

Преузмите андроид апликацију.