Почетна > Бизнис
Бизнис

Телеграм поштује приватност свих корисника

У рату информацијама између Запада, Украјине и Русије најжешће борбе се протеклих недеља воде око једне дигиталне платформе коју су покренули Руси, а која је омиљени извор обавештавања и међу Украјинцима. Друштвена мрежа и платформа за размену порука „Телеграм” од избијања рата у Украјини постала је најважнији извор информација за Русе и Украјинце и место где се чују западни, руски и украјински гласови.
Фото: Unsplash/ademay

Ту се објаве обичних грађана и непроверене и нецензурисане информације сусрећу с изјавама политичара и вестима мејнстрим медија. Апликација обећава сигурност јер тврди да су све приватне и анонимне поруке и објаве шифроване, док је истовремено отворена за јавне канале свих зараћених страна. Кад је Москва блокирала „Твитер” и „Фејсбук”, многи Руси су прешли на „Телеграм”. Ипак, Кремљ не жели да укине и „Телеграм” јер је то апликација на којој и руски званичници често представљају своје виђење догађаја.

Како пише „Волстрит џорнал”, с ратом у Украјини почела је и „миграција” људи на „Телеграм”.

Ову платформу су основали Руси, браћа Николај и Павел Дуров, који су отишли из Русије, па је њихова компанија регистрована у Дубаију. Због чињенице да су власници Руси, многи су се питали да ли ће приватна преписка између Украјинаца на „Телеграму” завршити у рукама руских обавештајних служби. Павел Дуров је недавно поручио Украјинцима да не морају да се брину.

„Уз наше сам кориснике без обзира на све. Њихово право на приватност је свето, сад више него икад”, казао је Дуров.

Управо то што се „Телеграм” хвали енкрипцијом, разлог је и што многи Руси користе ову платформу, надајући се да неће морати да брину због приватних антиратних порука или критика на рачун Кремља. Дуров је био директор руске друштвене мреже ВК, популарне у Русији и Украјини. Напустио је и компанију и земљу јер је, како је објаснио, одбио владин захтев да јој преда податке украјинских корисника који су критиковали проруске власти у Кијеву 2013.

Активан је и украјински председник Володимир Зеленски, који има канал на „Телеграму” и свакодневно се обраћа грађанима. Зеленски користи ову мрежу још од 2019, где је често остављао и ексклузивне информације, али је пре рата његов канал пратило 65.000 људи, а данас милион и по пратилаца.

Svetska Banka smanjila prognozu rasta ekonomije Crne Gore

Преузмите андроид апликацију.