Студија Плимут универзитета показала је како би верификација хода, уграђена у паметне телефоне, могла бити одличан зачин заштите мобилних уређаја.
Широм света, више од 6,3 милијарде људи користи паметне телефоне. Иако механизми проверавања аутентичности – као што су лозинке, ПИН-ови и биометрија – постоје, студије су показале да степен сигурности и употребљивости таквих приступа знатно варира.
Ново истраживање, спроведено на Плимут универзитету, показало је да би верификација хода могла бити одрживо средство заштите паметних телефона и других мобилних уређаја од сајбер криминала.
Студија универзитетског Центра за сајбер сигурност, комуникације и мрежна истраживања, објављена у Computers&Security, илустрира да би – унутар одговарајућег оквира – препознавање хода могло бити одржива техника за заштиту појединаца и њихових података од потенцијалног криминала.
Наиме, како је показало истраживање, систем је ход појединаца препознавао у 85 одсто случајева, с тим да се та бројка попела на готово 90% када су ходали нормалном брзином или брзо.
Ова студија се надовезује на претходни рад, кроз евалуацију мулти алгоритамског система за препознавање хода и прва је која је то применила користећи податке из стварног света. Подаци су прикупљани током седам до десет дана помоћу жироскопа и акцелерометра, а сваки учесник истраживања је генерисао просечно 4000 узорака активности, од нормалног и брзог хода до пењања уз и силажења низ степенице.
„Провера аутентичности хода појавила се као ненаметљив начин скупљања потребне количине личних података, али до сада сви тестови су се одвијали у контролисаном окружењу. Само препознавање хода није савршено решење, али би могло помоћи заштити корисника“, објашњава Нејтан Кларк, професор сајбер сигурности и дигиталне форензике на Плимут универзитету.
Аутентификација власника мобилног уређаја путем начина хода могла би помоћи у ситуацијама код крађе уређаја или заштите података блокирањем рада ако уређај користи нетко други, осим власника, кажу истраживачи сајбер безбедности.
Преузмите андроид апликацију.