Велике технолошке фирме и „титани“ са Волстрита предводе серију отпуштања у САД у покушају компанија да обуздају трошкове како би пребродиле глобални економски пад.
Брзо повећање каматних стопа и слаба потражња потрошача приморали су компаније попут Амазона, Мете (власника Фејсбука) и америчких банака да смање број запослених, пренео је Ројтерс.
Како бум потражње изазване пандемијом убрзано бледе, технолошке компаније 2022. године отпустиле су више од 150.000 радника, према подацима сајта за праћење Lejofs.fii, а очекује се још отпуштања пошто раст у највећим светским економијама почиње да успорава.
Наводи се да је највише отказа у великим америчким компанијама, у којима ће, примера ради, у сектору технологије, медија и телекомуникација само у три фирме бити отпуштено око 15.000 људи.
Поред тога, амерички технолошки гигант Мајкрософт наговестио је да ће затворити 10.000 радних места до краја трећег квартала фискалне 2023. године, док је Амазон најавио да ће отпуштања у целој компанији обухватити преко 18.000 запослених.
Платформа Мета смањиће број запослених за 13 одсто или за више од 11.000, јер се бори са ослабљеним тржиштем оглашавања и све већим трошковима.
Извршни директор корпорације Интел Пат Гелсингер рекао је да ће и људи бити део плана за смањење трошкова и додао да овај произвођач чипова хоће да смањи трошкове за три милијарде долара у 2023.
Компанија Твитер убрзано је смањила број запослених у разним областима након што је компанију преузео Илон Маск, „тежак” 44 милијарде долара.
У финансијском сектору банкарска групација Голдман Сакс почела је да отпушта особље 11. јануара у склопу свеобухватног смањења трошкова, а очекује се отпуштање нешто више од 3.000 запослених.
Амерички произвођач хемикалија Дов планира да затвори око 2.000 радних места док се креће кроз изазове укључујући инфлацију и поремећаје у ланцу снабдевања.
SAD ograničile izvoz iranskim kompanijama zbog dronova koje isporučuju Rusiji
Преузмите андроид апликацију.