Касније него претходних година почела је припрема ајвара у лесковачкој котлини.
Због суше и града паприке су скупе, килограм кошта до 130 динара, а нема их довољно. То ће утицати и на цену ајвара која ће бити и до хиљаду динара.
Кад ватра запуцкета у „смедеревцу“ или ручно израђеном кубету и замирише печена паприка значи да је почело. До традиционално припремљеног лесковачког ајвара јединственог укуса стиже се само стрпљењем, преноси РТС.
“Тајна доброг лесковачког ајвара је у добром рецепту, доброј паприци, начину пржења, без два сата нема доброг ајвара” открива само неке тајне доброг лесковачког ајвара Данијела Банковић из предузећа „Ружа“ у Лебану.
Рецепт је заштићена тајна, а паприка сваке године лутрија. Сунце ју је пржило, град оштетио, негде и уништио, умањио род, али је квалитет лесковачке ајварке ипак одличан.
“Паприке додуше на корену има, али неће да зри због временских услова и наравно то ће на крају утицати на цену ајвара која ће ићи од 700 до 1 000 динара“ наводи Стевица Марковић из Удружења „Лесковачки ајвар“.
Деликатесом који мами и укусом и мирисом полако се пуне тегле. Удружење „Лесковачки ајвар“ планира да произведе око 50 000 тегли брендираног специјалитета. Брине их једино како свима изаћи у сусрет, јер паприка нема довољно.
“Да ли ћемо планиране количине да произведемо то ја не знам, трудимо се да извучемо максимални квалитет као и до сада, праву паприку тешко налазимо, а индустријске сорте не користимо” наводи Гордана Петровић из Удружења „Лесковачки ајвар“.
Измешали су се ових дани мириси паприке, парадајза и сирћета. Са југа, уз ајвар, на пут крећу и пеглане паприке, парадајз салата, пинђур, љутеница.
Какви су приноси од шећерне репе у 2021. години прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.