Урбана загађеност ваздуха представља један од највећих изазова савременог живота, посебно у густо насељеним градовима. Као одговор на овај проблем, тим научника са Института за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду развио је иновативно решење – LIQUID 3, познато као „течно дрво“.

Овај фото-биореактор користи микроалге за пречишћавање ваздуха и производњу кисеоника, представљајући еколошки одрживу алтернативу у урбаним срединама где је садња дрвећа ограничена.
Шта је LIQUID 3?
LIQUID 3 је фото-биореактор запремине 600 литара, испуњен водом и једноћелијским слатководним алгама. Ове алге апсорбују угљен-диоксид (CO₂) из атмосфере и путем фотосинтезе производе чист кисеоник. Ефикасност микроалги је изузетна – један уређај може заменити два стабла стара десет година или 200 квадратних метара травњака. Поред тога, алге су отпорне на високе нивое загађења, што их чини идеалним за употребу у урбаним срединама где традиционално зеленило тешко опстаје.
Примена и одржавање
LIQUID 3 је дизајниран као мултифункционални уређај: поред своје еколошке функције, служи и као клупа са USB пуњачима за мобилне уређаје и соларним панелом који обезбеђује осветљење током ноћи. Одржавање је једноставно – на сваких месец и по дана потребно је заменити воду и додати минерале, док се настала биомаса алги може користити као ђубриво. Захваљујући компактном дизајну и отпорној конструкцији, LIQUID 3 се може поставити у различите урбане просторе, укључујући паркинге, метро станице и затворене просторе.
Једно „течно дрво“ замењује функцију два десетогодишња дрвета или 200 квадратних метара травњака. Микроводене алге су отпорне на високе и ниске температуре, као и на високе концентрације загађивача, што их чини идеалним за урбане средине са високим нивоом загађења.
Два уређаја постављена у Београду
Први LIQUID 3 уређај постављен је 2021. године испред зграде Општине Стари град у Београду, а други је инсталиран на Теразијама. Планира се постављање још пет до десет уређаја у другим градовима Србије. Пројекат је препознат као једно од 11 најбољих иновативних и климатски паметних решења у оквиру програма „Локални развој отпоран на климатске промене“, који спроводи UNDP у партнерству са Министарством заштите животне средине и уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (GEF).
View this post on Instagram
Међународно интересовање
Иако је LIQUID 3 развијен у Србији, слични системи постоје у Немачкој, Шведској и Пољској, где се користе за различите намене, укључујући узгој микроалги за прехрану. Међутим, српски прототип се истиче својом применом у пречишћавању ваздуха у урбаним срединама и као модел за еколошки одрживу инфраструктуру.
Наравно, LIQUID 3 систем није намењен да замени природну вегетацију, већ је његова примена намењена у густо насељеним подручјима где традиционално зеленило не може да опстане или је недовољно ефикасно да пречисти загађен ваздух. Зато су “течна дрвећа” одржива и иновативна решења за побољшање квалитета ваздуха и животне средине.
РХМЗ: Сутра у Србији грмљавинске непогоде са градом и олујом
Преузмите андроид апликацију.