Супруга председника Србије Тамара Вучић посетила је данас Институт за нуклеарне науке „Винча“, мултидисциплинарни научни институт који покрива велики број научних и техничко-технолошких дисциплина.
Тамара Вучић је у обилазак Института пошла са директорком Снежаном Пајовић, која ју је упознала са радом Института и његовом историјом.
Пајовић је истакла да Институт запошљава велики број жена, 63 одсто свих запослених и подсетила колико су њима важне речи чувене научнице Марије Кири, „Што више знате, мање се бојите“.
Пајовић је навела и да Институт већ 10 година има програм „отворених врата“, са циљем да ученицима и грађанима приближи науку.
Госпођа Вучић је обилазак почела од Лабораторије за физичку хемију, коју је основао 1948. године оснивач Института Павле Савић, будући председник Српске академије наука и уметности.
Како је навео руководилац Лабораторије, у њој тренутно ради 65 запослених, од тога 25 младих доктораната.
Они раде на истраживањима у областима ласерске и масене спектроскопије, развоју и применама плазмених извора, биохемији, биомедицини, генетици, зеленој хемији…
У оквиру те Лабораторије госпођа Вучић је обишла лабораторију за електрохемију, која се бави истраживањем обновљивих извора енергије и горива будућности.
Ту је имала прилику да види сет који представља водоничну енергију, технологију која је данас највише примењена у аутомобилској индустрији.
Она је посетила и Лабораторију за молекуларну биологију и ендокринологију, коју је основао академик Душан Каназир, још један председник САНУ који је радио на Институту.
Како је руководилац те Лабораторије рекла, у њој ради 50 сарадника, од тога 15 младих доктораната.
Истраживања ове Лабораторије обухватају молекуларне аспекте биомедицине, ендокринологије, неуробиологије, психијатрије, канцерогенезе и радијационе биологије.
Поред истраживачких активности, Лабораторија за молекуларну биологију и ендокринологију обавља и комерцијалне услуге намењене здравству, фармацеутској и прехрамбеној индустрији.
Након тога Тамара Вучић је посетила Лабораторију за радијациону хемију и физику „Гама“, односно Радијациону јединицу у оквиру Лабораторије, која пружа услуге индустријске стерилизације и конзервације производа безбедном применом гама зрачења.
Тамара Вучић је посету завршила обиласком Лабораторије за радиоизотопе, чија се делатност одвија у областима хемије, фармације и медицине и базира се на развоју нових једињења обележених различитим радионуклидима за примену у дијагностици и терапији.
Ово је једина лабораторија на Балкану која производи капсуле јода, које се користе за дијагностику канцера.
Оне се праве по поруџбини за сваког пацијента посебно и шаљу у институте за онкологију и остале здравствене установе.
У оквиру Лабораторије за изотопе, Тамара Вучић је имала прилику да види „вруће ћелије“, у којима се капсуле јода производе.
Институт за нуклеарне науке „Винча“ основан је 1948. године као научни центар за истраживање најсавременијих тема у основним природним наукама – физици, хемији и биологији.
Задатак да оснује институт добио је професор Павле Савић, који је позван назад у Југославију из Института за физичке проблеме у Москви, где је радио у лабораторијама академика, касније Нобеловца, Пјотра Леонидовича Капице.
Већину почетних лабораторија (за физику, хемију и биологију) Павле Савић је сам пројектовао и надгледао њихову изградњу.
Он је окупио у Институту тадашњу младу научну елиту Југославије, углавном од стручњака ентузијаста који су тек завршили школовање.
Убрзо након почетка, Институту је била намењена реализација државног нуклеарног програма истраживања, који је окончан 1968. године.
Од те године институт наставља истраживања у оквиру мешовитог концепта и данас је „Винча“ мултидисциплинарни научни институт који покрива велики број научних и техничко-технолошких дисциплина.
Рад Института је дао директан допринос развоју привреде државе, свих њених делатности и читавог низа институција, па су тако основани: Електронска индустрија Ниш, Одсек за техничку физику Електротехничког факултета у Београду, Факултет за физичку хемију, Институт ИНЕП, Институт ИТНМС, Институт Михајло Пупин, Институт за физику у Београду.
Први рачунари у нашој земљи направљени су управо у Институту Винча, а из Института су потекла и два председника САНУ.
Институт је посетио и велики број светски признатих научника, какви су Нилс Бор, Пјотр Капица, Исидор Раби, Глен Сиборг, Едвин МекМилан и многи други.
Kisić: Cilj Vlade da se u svakom delu Srbije rađa što više dece
Преузмите андроид апликацију.