Ево како да домаћа пита буде савршена баш сваки пут.
Срби радо праве и конзумирају пите и у слаткој и у сланој варијанти. Колико се овде пита цени, говори и то да је она део и неких обичаја и обреда, па се рецимо у већини крајева у нашој држави носи и као саставни део бабина.
У сваком крају државе је праве на свој начин, али им је свима једно заједничко – веома су укусне.
Ипак, уколико не правите питу толико често или немате искуства, може се десити и да вам не успе, да коре буду суве, попуцају или фил у њима остане непечен.
Због тога би требало да примените неколико савета и трикова како би се на вашој трпези увек нашла савршено увијена, испечена и послужена краљица сланих послужења – пита.
1. Држите коре под влажном крпом
Коре би требало да буду хладне када се пита прави, па уколико сте их држали у замрзивачу, оставите их у току ноћи да се одледе у фрижидеру.
Када отворите паковање, док припремате питу, остатак кора држите под влажном крпом, јер се оне веома брзо суше, а онда и пуцају.
2. Избегавате масноћу
Осим ако није нека од фит верзија пите, где се води рачуна да се масноћа сведе на минимум, све остале врсте пита захтевају масноћу, било да је она маст, путер, сунцокретово или маслиново уље. Ако желите укусну питу, овај корак не би требало да прескачете.
Осим тога, сваку питу треба натопити мешавином воде и масноће, како би она остала сочна.
3. Стављате је у загрејану рерну
Трик који примењују искусни кувари, како фил у питама не би остао сиров, а коре изгореле, јесте да се пита стави у хладну рерну, а онда укључи прикладна темепература за печење.
Пита ће се пећи равномерно и биће савршена када буде готова.
4. Не сечете је пре печења
Нестрпљивима ће овај корак посебно бити од користи, јер пита не би требало да се сече врела, како одједном не би спласнула.
Исеците је пре печења, па ће током печења кроз резове излазити вишак паре, што ће помоћи равномерном печењу.
Преузмите андроид апликацију.