Регенератор при прању косе редовно користимо, али нисмо свесни да правимо макар једну грешку при сваком прању, што не даје коси жељени изглед, а временом може и да угрози квалитет длаке и здравље скалпа.
Знамо да шампон отклања масноћу и прљавштину, али исто тако отклања и природна уља с косе која одржавају њену влагу. С друге стране, регенератор подразумевамо у прању косе и он служи њеном обнављању – и то је исправно, али многи га погрешно користе.
Стручњаци су открили како да тачно (и где) употребљавате регенератор код прања косе.
Исцедите косу пре наношења регенератора
Велика грешка код коришћења регенератора је његово наношење на косу која је још увек превише мокра, тврде стручњаци. Коса је влакно; цеђење вишка воде пре наношења регенератора омогућује регенератору да продре у косу, уместо да се ‘откотрља’ с косе која је засићена водом. Једноставније речено, слично је као и са сунђером (или беаутy блендером): неће правилно упити ништа ако је још увек мокра.
Регенератор нанесите на средину и крајеве
Након цеђења косе никако не стављајте регенератор на корен, него се фокусирајте на средину и крајеве. Наношење на корен је беспотребно, јер је то ‘новија коса’ која не захтева регенерацију, осим ако није у питању природно коврџава коса, а може учинити и косу равном, нарочито ако је коса танка.
Славни фризер Марц Мена слаже се с тим и тврди да регенератор није добар за директан контакт с кожом. „Масти ти косу и теме, а рецимо да користиш регенератор који има силикон у себи, почеће да ти капље у кожу, зачепиће поре и може да узрокује бубуљице на леђима и кожи“, каже и додаје: „А након неког времена, коришћење превише регенератора у темену повећава накупљање производа, затвара фоликуле и може узроковати губитак косе“.
Ово је нарочито важно правило којег се треба придржавати ако је коса природно танка. Дакле, ако желите волумен, избегавајте корен косе под сваку цену.
Исперите регенератор до краја
Још једна честа грешка је недовољно темељно испирање регенератора на крају прања. Обавезно добро исперите косу, иначе ће коса кад се осуши постати масна и равна. Добар начин да процениш да ли је производ нестао из твоје косе јесте када клизава текстура под прстима и осећај регенератора потпуно нестану.
Регенератор није увек довољан
Понекад производ који користите није довољан да би коса била довољно хидрирана. Стручњаци сматрају да се регенератори који се не испирају преретко користе. Традиционални регенератори и маске за косу одлични су и додају влажност и заштиту коси, међутим, велики део се још увек испира под тушем. Регенератор који се не испира долази у облику спреја, лосиона, серума или креме како би одговарао потребама различитих текстура.
Добро правило за проналажење најбољег производа? Уопштено, спрејеви су добри за тању косу, креме и лосиони су добри за средње грубе текстуре, а серуме је можда потребно тестирати. Поиграјте се с производима да видите шта одговара текстури ваше косе. Средства која се не испирају могу заштитити косу од топлине и штетних материја из околине, додају преко потребну влагу која спречава коврџање те могу затворити спољашњи слој како би коса изгледала сјајније, била јача и спречила мање молекула боје да нестану.
Користите производе високог квалитета
Коначно, битн је и квалитет регенератора. Користите шампоне и регенераторе које препоручују стручњаци. Штета је да трошите новац на добијање лепих тонова и наношење боја, а да не трошите новац на очување косе с производима који су за то дизајнирани.
Преузмите андроид апликацију.