Већ дуже време се спекулише о Моравском коридору као првом паметном аутопуту у Србији, који ће омогућити директну комуникацију између софтвера возила и система на самом аутопуту. Овај пројекат представља први корак у трансформацији саобраћајне инфраструктуре у земљи.
Међутим, Моравски коридор није једини. Телемком Србија и Институт Михаило Пупин су у радном процесу на пројекту који има за циљ да претвори све постојеће аутопутеве у Србији у паметне саобраћајнице. Ова модернизација ће обухватити преко 1000 километара аутопутева широм земље, што ће знатно побољшати безбедност и ефикасност путовања.
Шта су паметни путеви?
Паметна технологија све више утиче на наш живот и сада се проширује и на путеве. Паметни путеви користе различите технологије како би побољшали безбедност и проток саобраћаја. Ови путеви могу да пружају аналитичке податке о промету на раскрсницама и великим саобраћајним чвориштима, што помаже у планирању мера као што су сигнализација, нове ознаке или прилагођавање ограничења брзине.
Како функционишу паметни путеви?
1. Сензори притиска – Мере тежину и брзину возила у реалном времену, помажући у спровођењу саобраћајних закона.
2. Паметни саобраћајни знакови – Обавештавају возаче о најбољем начину коришћења пута, често користећи гласовне упуте, чиме се смањује конфузија изазвана традиционалним знаковима.
3. Паметне раскрснице – Паметни семафори помажу у управљању проласком пешака и дају предност хитним возилима. Такође, размењују информације са возилима како би помогли у избегавању опасних зона.
Паметни путеви комбинују физичку инфраструктуру као што су сензори и соларни панели са софтверским решењима као што су вештачка интелигенција и подаци, чиме се значајно побољшавају услови путовања и безбедност на путевима.
Преузмите андроид апликацију.