Светски дан књиге за децу, 2. април, обележава се широм Србије, а установљен је 1967. године на дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, како би се послала порука о развијању љубави према писаној речи код деце још у најранијем детињству.
Тим поводом дечје одељење Библиотеке Града Београда „Чика Јова Змај“ уручило је награде победницима литерарно-ликовног конкурса „Да ли ми верујете“ на који је пристигло више стотина радова из Србије, региона, Европе и Африке.
Радује нас што је и ове године стигао велики број дечјих радова из Србије, а посебно из дијаспоре, из Француске , Грчке, Швајцарске… па чак и из Боцване, инспирисаних насловом једне од најлепших дечјих песама Душка Радовића, речено је Танјугу на Дечјем одељењу у Змај Јовиној улици где су додали да је конкурс био у знаку обележавања века од рођења тог великог српског писца, песника, новинара…
Жеља нам је да најмлађе подстакнемо да још више читају и да се креативно изражавају, да о ономе што прочитају знају да искажу став, да могу нешто да напишу, нацртају…, додале су библиотекарке.
Награде за најбоље литерарне радове за млађи и старији узраст остале су у Београду, добиле су их Мила Ходалић из ОШ „Војвода Радомир Путник“ и Станко Вићановић из школе „Бановић Страхиња“.
Такође, добиле су их и Стасија Тодоровић из Изоле и Татјана Вуковић из Зеленике. Победници ликовног дела конкурса су Мила Ђорђевић из Врања и Андреа Томић из Ужица, као и Марица Кикингзоти из Грчке.
У циљу популаризације читања, директорка Библиотеке Јасмина Нинков подсетила је за Танјуг, да је још пре пола века уведена читалачка значка за децу која прочитају највише књига, а како је додала, има и оних који читају и 300 књига годишње.
У истом циљу, навела је Нинков, у фебруару је први пут додељена награда „Душко Радовић“ за књижевност за децу и младе, а лауреат био је Дејан Алексић за књигу „Мало-мало па слон“.
У Србији већ скоро четврт века између осталих, постоји и награда о којој одлучују искључиво ђаци – „Доситејево перо“. Тај велики дечји жири састављен од неколико стотина основаца до сада је за најбоље више пута прогласио књиге чији су аутори Градимир Стојковић, Слободан Станишић, Јасминка Петровић, Урош Петровић, Силвија Оташевић, Гордана Малетић и Весна Видојевић – а за дела „Од читања се расте“, „Мрачне тајне Гинкове улице“, „Загонетне приче“ „Цвонки“ „Хајдук из Београда“, „Хајдук на Дунаву“, „Олимпијски сан“, „Плуркини Мускетари“ и „Кецеља на беле туфне“…
У част ауторке књиге „Пипи Дуга Чарапа“ и промовисања права деце на најбоља дела, Влада Шведске 2. априла додељује награду „Астрид Линдгрен“, коју зову и малом Нобеловом, а чији је новчани део већи од пола милиона долара.
Преузмите андроид апликацију.