Почетна > Србија
Србија

Светски дан деце оболеле од рака

Национално удружење родитеља деце оболеле од рака „НУРДОР“ у сарадњи са Институтом за трансфузију крви Србије ће 15. фебруара обележити Светски дан деце оболеле од рака акцијом добровољног давања крви. Овој акцији ће бити посвећен не само данашњи дан већ цела друга половина месеца.
Фото:PrtSc/www.nurdor.org

Након две веома изазовне године које су иза нас, верујемо да смо научили да су солидарност, емпатија и одговорност најважније да би једна заједница функционисала и да би једно друштво било здраво и добро место за живот.

У Србији од 100 људи који могу дати крв то учини 3. Такође, у Србији сваког дана једно дете оболи од рака. Током лечења често морају да примају трансфузије и то је оно што им спаси живот. Услед епидемије вриуса корона и бројних проблема ситуација са залихама крви у нашој земљи је веома неповољна.

„Налазимо се у таквој ситуацији да успевамо да залихама крви којима располажемо покријемо искључиво дневне потребе, а некада ни толико. Епидемија је значајно утицала на број добровољних давалаца, с обзиром да релативно велики број људи услед болести, употребе лекова, итд није у могућности да да крв. Зато нам је важно да апелујемо и да нас чује што већи број људи, јер ми овде не причамо о бројкама и статистици већ о људским животима.“ – рекла је Др Милица Јовичић из Института за трансфузију крви Србије.

Донације нису само материјалне и наш допринос не зависи увек од тога колико новца можемо да донирамо. Напротив, оно што је најважније да би се сачували животи заправо није материјално и већина нас то може да донира 4 пута годишње. Када бисмо то радили ниједно дете не би дошло у ситуацију да му живот буде угрожен јер залихе крви нису довољне.

„Деци оболелој од малигних болести у току лечења често требају трансфузије крви. Када се то деси родитељи су, у већ веома тешкој ситуацији, принуђени да се сналазе сами. Позивају своје пријатеље, рођаке, апелују путем друштвених мрежама. Све ово може бити другачије и зависи искључиво од нас. Од сваке здраве одрасле особе која три или четири пута годишње може дати крв. Тих 15 минута и 500мл које сте поклонили – заправо сте поклонили живот. И то је непроцењив осећај.“ – рекла је Тамара Кларић из НУРДОР-а

Ово не зависи од животног стандарда, новца, политике, зависи само од нас и наше свести да ће нам бити боље само онда када свима буде добро.

Позивамо све грађане Београда (Светог Саве 39), Новог Сада (Хајдук Вељкова 9а), Крагујевца (Змај Јовина 30) и Ниша (Булевар Зорана Ђинђића 48) да 15. фебруара од 8 до 15хчасова дођу на наведене локације, постану добровољни даваоци крви и заједно са нама покажу да је сваки живот важан.

Свако ко се пријави ће на лицу места обавити разговор и преглед код лекара, који ће утврдити да ли можете бити давалац. Сви грађани вакцинисани било којом вакцином против вируса корона могу дати крв.

Истом приликом биће могуће приступање у Регистар давалаца костне сржи. За малишане оболеле од леукемије или рођене са тешким болестима крви често је једини спас трансплантација костне сржи од здравог даваоца.

Све акције добровољног давања крви широм наше земље до краја фебруара биће посвећене нашим најмлађим пацијентима који се боре за живот. Списак акција можете видети на сајту www.nurdor.org.

Dati krv znači spasiti život

Преузмите андроид апликацију.