Почетна > Бизнис
Бизнис

Светске цене хране наставиле пад у јулу други месец заредом

Светске цене хране наставиле су силазни тренд у јулу други месец заредом, вођене падом цена житарица, биљних уља и млечних производа, али су и даље за 31 посто више него у истом месецу 2020, објавила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација „FAO“.
Фото: Pixabay/Tumisu

Његов индекс цена хране, који прати месечне промене на глобалном тржишту основних прехрамбених производа, износио је у јулу у просеку 123 поена у односу на јунски ниво од 124,6 поена.

Цене житарица су биле за 3,0 процента ниже у јулу у односу на претходни месец, а највише је појефтинио кукуруз, за 6,0 посто, преноси Ројтерс.

На котације кукуруза су утицали побољшани изгледи аргентинског и америчког рода, као и отказивање увозних наруџбина из Кине, што је надјачало забринутости везане за слабију бербу у Бразилу, наводи „FAO“.

Међународне цене пиринча су такође потонуле прошлог месеца на двогодишњи минимум, јер су понуда новог рода и валутна кретања допринели успоравању темпа продаје.

С друге стране, цене пшенице су порасле за 1,8 одсто достижући највиши ниво од средине 2014. године, подстакнуте проблемима изазваним сушом у Северној Америци, јаким падавинама у Европи и нижим приносима у Русији од првобитно процењених.

Цене биљних уља су пале за 1,4 посто у односу на јун, на петомесечни минимум, јер је опоравак котација палминог уља неутралисан падом цена других уља.

У јулу су снажно појефитинили млечни производи, за 2,8 процената, док је, супрот томе, шећер поскупео за 1,7 одсто четврти месец узастопно, због раста цена сирове нафте и неизвесности у погледу утицаја мраза на приносе у Бразилу, највећем светском извознику.

Цене меса су генерално благо напредовале, при чему је највише скочило живинско месо услед снажног увоза у источној Азији, док су се котације свињског меса незнатно спустиле због пада кинеског увоза, према извештају „FAO“.

Ова агенција УН није ажурирала своје прогнозе о светској понуди и потражњи житарица. У јуну је предвидела да ће глобалне залихе житарица 2021/22 порасти први пут од 2017/18.

 

Преузмите андроид апликацију.