Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Светска недеља дојења од 1. до 7. августа

Светска недеља дојења се традиционално обележава од 1. до 7. августа у више од 170 земаља света са основним циљем да се ојача друштвена свест о значају и предностима дојења.
Фото: Unsplash/Dave Clubb

Ове године кампања носи назив „ИСТУПИ ЗА ДОЈЕЊЕ – Едукуј и подржи“ и биће усмерена на јачање капацитета свих актера који морају штитити, промовисати и подржавати дојење на различитим нивоима друштва. Ови актери чине ланац подршке дојењу и само заједничким снагама и промовисањем истих подржавајућих порука можемо допринети очувању и унапређењу стопе дојења у нашој земљи. Циљана публика- доносиоци одлука, здравствени систем, послодавци, НВО и заједнице, биће информисани, едуковани и оснажени да ојачају своје капацитете за пружање и одржавање окружења погодних за дојење за породице током и након пандемије.

Запослени у Дому здравља Нови Сад се током читаве године баве промоцијом дојења, али се посебно говори о томе током Светске и Националне недеље дојења.

Тим поводом је 28. јула организована обука за медицинске сестре и здравствене техничаре у Дому здравља Нови Сад са називом Школа дојења, која има задатак да се постигне једнакост у порукама које родитељи добијају од здравственог система.

У Центру за репродуктивно здравље Дома здравља Нови Сад (Алмашка 4) од недавно постоји Саветовалиште за дојење, прво саветовалиште овог типа на примарном нивоу здравствене заштите у Србији.

Саветовалиште је доступно свим породицама у периоду дојења или током припреме за дојење.

Свака особа која жели да се едукује (оне труднице и партнери који не похађају часове у школи за труднице), дојиље које у било ком периоду дојења наиђу на недоумице или им је потребна подршка и помоћ у решавању неког проблема у вези са дојењем, могу да закажу свој термин на контакт телефон 064/8088181 сваког радног дана од 07-20 часова.

За сада је рад у саветовалишту организован сменски, наизменично пре и после подне на недељном нивоу, како би били доступни свимa онима којима је подршка потребна.

Обавезно је претходно заказивање термина. Такође, услед неизвесне епидемиолошке ситуације, постоји могућност онлине консултовања путем вибер или зоом апликације. У Саветовалишту раде искусне патронажне сестре које имају задатак да, поред редовних патронажних посета, додатно подрже оне породице којима је дојење изазовно или стресно.

Досадашње искуство говори да се жене најчешће јављају у периодима када постоји скок у развоју њиховог детета, јер дође до промене у ритму сисања или се јави брига око напредовања детета у телесној маси.

До сада није било тата који су долазили заједно са дојиљама, па је ово прилика да се и њима упути позив да се активно укључе, јер је наука доказала да жене чији партнери подржавају дојење дуже и успешније доје своју децу.

У највећем броју досадашњих случајева, посете Сватовалишту су се заказивале због бриге око тога да ли беба довољно једе и напредује.

Након мерења телесне масе детета и упућивања савета у складу са процењеним стањем, умањује се брига коју мајка осећа, избегава беспотребно додавање адаптиране формуле и продужава стаж дојења.

Задовољна мајка, задовољно дете, задовољна породица као и задовољно и здраво друштво је циљ рада овог Саветовалишта.

Radosne vesti iz Betanije, Novi Sad bogatiji za 27 beba

 

Преузмите андроид апликацију.