Светска недеља дојења се обележава сваке године у око 70 земаља света у првој недељи августа под различитим слоганом.
Ове године слоган под којим је истакнут значај ове природне праксе гласио је: “ОМОГУЋИМО ДОЈЕЊЕ – направимо разлику за запослене” са циљем информисати – учврстити – ангажовати – подстаћи.
Светска недеља дојења у Новом Саду ове године је обележена бесплатним семинаром за труднице под називом “Сазнај-Научи-Усвоји-Примени”. Семинари су одржани: првог августа у Културном Центру Новог Сада, четвртог августа у Културном центру “Лукијан Мушицки” Темерин и шестог августа, као преџадњи дан, онлине за све које нису могле да присуствују из региона и шире. Кроз двочасовни програм, организаторка је поделила знање стечено у 27 година искуственог рада, предочила ситуације из праксе, и демонстрирала дојење на моделу. Учеснице су такође имале могућност вежбања дојења на моделу. Сви присутни су добили вредне поклоне од партнера и спонзора семинара.
Тим поводом разговарали смо са Слађаном Црвенков, вишом медицинском сестром, ауторком едиције књига “Треба знати”, сарадником часописа и магазина о родитељству, консултантом у писању књига на тему вантелесне оплодње и идејним организатором ових бесплатних едукација кроз семинаре уз подршку преко дводеценијских пријатеља.
“Мајчино млеко је од непроцењиве вредности и нема ниједну ману.” истакла је саговорница.
На питање које су најважније предности дојења, Слађана је рекла да је у периоду развоја детета, мајчино млеко најважнија храна, као и да је дојењење најлепши акт којим дете искоришћава млеко настало у грудима мајке.
Поред тога што дојење представља најприроднији, најхигијенскији, најудобнији и најјефтинији начин прехране детета, хумано млеко има: велику храњиву вредност и заштитну улогу – штити дете од инфекција и алергија јер садржи низ састојака неопходних за развој имунолошког система детета.
“Дојење има велику психолошку предност и за мајку и за дете. Код мајке јача материнску љубав и повезаност с дететом, док детету пружа осећај сигурности, утиче на развој централног нервног система и читавог низа емотивних функција.”
Лично искуство у пракси је показало да је у првој посети порођеној жени која се едуковала најбоље присуствовати подоју и пропратити да ли стечено и усвојено знање добро примењује. Код жене која се није едуковала потребан је разговор па практични рад – упутити је, пронаћи адекватан положај удобан и за мајку и за бебу, присуствовати подоју, показати мајци положаје за подригивање, као и показати мануелну технику измлазања (где доста мајки које нису едуковане погреше) рекла је Слађана Црвенков за портал Војводина уживо.
У другој посети треба поразговарати с мајком да ли је све прошло успешно, да ли има недоумица и сагледати опет подој, да ли све исправно ради – мислим на пласирање брадавице, хват бебе, праћење акта сисања а у каснијим посетама зависно од затечене ситуације.
Најчешће потешкоће при дојењу су у вези са надутошћу дојки, увученим брадавицама, појавом рагада и евнтуално упалом дојки. “Добра едукација и правовремена информисаност је прва помоћ” нагласила је сестра Слађана. Код жена које су добро едуковане такође може доћи до проблема, тада је довољно да зна да препозна и да на време реагује самостално или позивом патронажне сестре.
“Добра едукација може бити 70-80% пут ка успешном дојењу.”
Жена није та која “само доји”, важно је присуство партнера, подршка, лепа реч, похвала за успешно дојење, велико разумевање, истакла је саговорница.
У периоду дојења важна је подршка и партнера, али не треба занемарити и подршку породице, здравствених радника. Тате могу знатно олакшати партнерки тако што ће бити уз жену у првим данима, те док доји стимулисати бебу да буде активнија на дојци (имајући у виду да су новориђенчад поспана прве две недеље), држати бебу да подригне, преповити.
На питање да ли подржава дојење на јавном месту, Слађана је одговорила да сматра да је то ствар личног избора. Подржавам дојење на било ком месту рекла је и додала, евнтуално, само у ресторанима, уз заштиту или у наменској просторији означеној као место за дојење.
Када смо је на крају интервјуа питали да ли постоји неки посебан савет који би желела да подели са новим мајкама у вези са дојењем, она је рекла: “Едукација од стручних лица који ће вам дати информације и примере из праксе јер на примеру се најбоље учи.”
“Читање литературе са стручним рецензијама, исписаних руком лекара специјалисте или струковне медуцинске сестре с минимум 10 година искуства у раду на терену. Није довољна само теорија у едукацији, већ и пракса. Свакако, што мање тражење савета преко друштвених мрежа, вера у себе и свог изабраног лекара педијатра”, закључила је виша медицинска сестра Слађана Црвенков.
Овај семинар је привукао много будућих родитеља из Новог Сада и околних места кроз претходне године. Локације ранијих семинара укључују градску плажу Штранд, Спенс, Културни центар у Католичкој Порти, тржне центре у Београду, Apex Центар код Данице Нешић у Бачкој Паланци, код “Мамин Дар” у Новом Пазару и друге.
Семинари се редовно одржавају сваке године, пружајући вредне информације и подршку будућим мајкама и очевима током посебног периода очекивања детета. Циљ је да се подржи и унапреди дојење код трудница и да се заједница едукује о важности ове природне праксе. Будуће мајке из Новог Сада и околних места редовно имају прилику да се придруже овим едукативним догађајима, а организатори и партнери обећавају још много занимљивих изненађења и семинара у будућности.
Ispratite Marka i Zorana na njihovu humanu misiju za Lenkino ozdravljenje, 10. avgusta
Преузмите андроид апликацију.