Светска банка упозорила је земље у развоју да би високи трошкови задуживања могли драматично да утичу на то да подстакну тренутно спор економски раст.
Најновије упозорење те финансијске институције долази након што је продаја међународних обвезница влада на тржиштима у развоју достигла рекорд од 47 милијарди долара у јануару, пренео је Ројтерс.
Заменик шефа Светске банке Ајхан Косе поручио је појединим државама да се, када је реч о позмљивању, „све драматично променило и да њихове привреде морају да расту много брже“.
„Да имам хипотеку са каматом од 10 одсто, био бих забринут“, поручио је он.
Косе је додао и да би се могло испоставити како је бржи раст недостижан.
Подаци које је данас објавио Институт за међународне финансије показују да је ниво светског дуга достигао нови рекорд од 313 билиона долара у 2023. години.
Поред тога, однос дуга према БДП-у, који указује на способност земље да врати дугове, у земљама у развоју такође је поново драстично порастао, што повлачи нове притиске на такве екомоније.
Светска банка је упозорила у свом извештају, објављеном у јануару, да је светска економија имала током 2020-2024 најслабији учинак у пола деценије у последњих 30 година, чак и ако буде избегнута рецесија.
Очекује се да ће у 2024. светски раст успорити трећу годину заредом на 2,4 одсто, пре него што ће порасти на 2,7 одсто у 2025, што је и даље даље знатно испод просека од 3,1 одсто из 2010-их, показао је извештај Светске банке.
Преузмите андроид апликацију.