Почетна > Свет
Свет

Свети Стефан међу седам најугроженијих локалитета у Европи

Културни пејзаж Светог Стефана је на листи седам најугроженијих споменика и ликалитета башти у Европи, саопштила је данас Европа Ностра, европски глас грађанског друштва посвећен културној и природној баштини.
Фото: Wikimedia Commons/Marcin Konsek

Седам најугроженијих локалитета за 2023 су Културни пејзаж Светог Стефана – Паштровићи, Железничка станица Кортријк (Белгија), Партизанско спомен гробље – Мостар (БиХ) Тврђава Тхаквињи у Зугдиди (Грузија), Кућа часних сестара Ансамб, бивша моравска насеобина у Клејнвелку (Немачка), Мементо парк у Будимпешти (Мађарска), Воденице Бистрице – Петровац на Млави (Србија), пише портал РТЦГ.

Листа Седам најугроженијих је представљена у онлајн преносу скупа којем су присуствовали номинатори и представници изабраних локалитета.

„Стављањем ових локалитета баштине на листу седам најугроженијих за 2023. годину, желимо да пошаљемо поруку наде, солидарности и подршке локалним заједницама и активистима који су чврсто одлучни да их сачувају. Заједно са нашим партнерима (европским и локалним), ми ћемо обезбедити техничку експертизу, идентификовати могуће изворе финансирања и мобилисати нашу широку мрежу са циљем да подржимо њихову ствар и њихове напоре, који су сада постали такође и наша ствар и наша заједничка одговорност. Хајде да користимо европску културну баштину као вектор за мир, друштвену кохезију и одрживи развој“, казао је извршни потпредседник Еуропа Ностре Ги Клауз.

Селекција спроведена на основу значаја и опасности са којима се локалитети суочавају.

У номинационом досијеу који је припремила група грађана Инисијатица за Свети Стефан наводи се да острво Свети стефан са Милочерским парком представља културну баштину лепоте без преседана, те да се обично сматра симболом Црне Горе.

„Свети Стефан је утврђени град из 15 века, саграђен као административни и културни центар регије Паштровића. Острвце површине 1.2 хеткара, са својим каменим кућама, четири цркве, улицама, пасажима, трговима и двориштима, спојено је ниским мостом са копном у непосредој близини Милочерског парка. Овај парк се састоји од летње резиденције југословенске краљевске породице из 1930-тих година, укључујући неколико других објеката, две прелепе плаже, француски мост из 19. века, као и ботаничку башту, пејзажно пројектовану у француском класичном стилу. Средином 1950.

Имовина домицилног становништва је експроприсана или конфискована ради изградње град-хотела на Светом Стефану.

Овај туристички ризорт је био веома успешан 70-тих и 80-тих година, привлачећи богате и славне. Данас, међутим, претерани развој хотелског комплекса постао је претња, а као једна од главних по културни пејзаж Светог Стефана и Милочерског парка јесте неконтролисана градња туристичких капацитета и некретнина за продају на самој територији овог локалитета.

Kamčatka: Erupcije vulkana Šiveluč se nastavljaju, ali su primetno manje intezivne

Преузмите андроид апликацију.