Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Свет путовања богатији за нови тренд – путовања у тишини

Живимо у бучном свету који оставља све мање простора за оно што обично називамо „лутајућим мислима“.
Фото: Pexels/Gaborbalazs97

Волите ли тишину? Данашњи свет непрестано бомбардује сва наша чула, звук је један од најприсутнијих чулних надражаја. због тога није изненађујуће што је свет путовања добио – уз одрживост, еколошки туризам и слично – нови тренд: путовање у тишини преноси.

Заиста, живимо у бучном свету који оставља све мање простора за оно што обично називамо „лутајућим мислима“. Свакакви садржаји су стално око нас, па имамо све мање могућности да будемо сами са собом, у тишини. Због тога не чуди што часописи посвећени луксузном туризму као што је Conde Nast Traveler – (CNT) истичу овај тренд као један од најважнијих који се појавио у туризму последњих година.

Није, наравно, ствар у жељи да се избегну људи и комуникација. Има ова врста путовања и користи за здравље, јер бука често производи стрес, посебно када је не можемо контролисати.

CNT наводи да неке студије повезују загађење буком са различитим здравственим проблемима као што су депресија и кардиоваскуларне болести. С друге стране, провођење времена у тишини помаже нам да се боље осећамо у вези са својим мислима и осећањима, смањује стрес и подстиче креативност.

Према уобичајеним дефиницијама, излет у тишини би био онај који кроз одвојеност од околине помаже у повезивању са природом и самим собом. Ако ништа друго, после те врсте опуштања – за разлику од јурњаве од атракције до атракције – сигурно вам неће бити потребан одмор након вашег „одмора“.

Уживање у тишини није нова појава. Можемо га повезати и са медитацијом карактеристичном за будизам, због чега данас можемо пронаћи различите понуде за годишњи одмор у медитативном окружењу, широм света. Wellness  сектор је широко прихватио овај облик опуштања, али је у својеврсном сукобу са изворним облицима медитације везаним за духовност источњачких религија. И знатно поједностављена да би се приближила западном потрошачу.

На срећу, постоје и други облици оваквог путовања, који осим личног усавршавања, користе и животну средину као један од најодрживијих облика путовања.

То су искуства попут медитације, уживања у изолованим деловима природе без наметнутих звукова, пешачких рута, дигиталне детоксикације и слично. Има их свуда, од нама блиске Италије до егзотичних дестинација на далеким острвима Пацифика.

Међутим, треба схватити да излети у тишини не значе нужно потпуно одсуство било каквог звука. Поента је, објашњавају у CNT-у, да се уроните у звучно окружење око себе, посебно у природу.

То може значити одлазак у изолацију неке природне лепоте без посетилаца, шетњу рутама на којима се можете фокусирати на сопствене мисли без сталног ћаскања са сапутницима, планинарење, медитацију, али и кратко или дуже време без рачунара и паметног телефона.

Пословни део туристичког света нашао је свој интерес у свему, па се хотели и одмаралишта намењени овој врсти гостију већ отварају.

Koliko često treba da se šišamo? Poseta frizeru je neophodnija nego što pretpostavljate

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке