Почетна > Србија
Србија

Свет пре цивилизације: Фосили из београдског Природњачког музеја у Вршцу

Како је изгледао свет пре него што смо ми закорачили на ову планету? Какве приче крију фосили старих животиња и биљака са наших простора и шта нам они могу рећи о нашој садашњости? Одговоре на ова питања, пронаћи ће посетиоци гостујуће изложбе Природњачког музеја из Београда „Фосили као одрази прошлости“ која је отворена у Градском музеју Вршац.
Фото: Градски музеј Вршац/Борислав Крљић

Ово својеврсно путовање кроз време представља преко седамдесет изложених врста – Од најстаријих пужева и шкољки, које датирају из еоценских наслага пре 38 милиона година, до кљова и вилица мамута који су током леденог доба господарили нашим крајевима, па све до реплика светски познатих фосила попут „Луси“, сабљозубог смилодона и јужноамеричког копитара са сурлом.

Примерци су прикупљани са бројних локалитета у Републици Србији, Северној Македонији, Босни и Херцеговини и Аустрији.

„Фосили нам пружају увид у еволуцију живота, климатске промене и геолошке догађаје који су обликовали нашу планету. Сваки фосил је јединствена прича о времену и окружењу у којем је настао, као и о бићу које је некада ту живело. Настала је као резултат труда наших стручњака и истраживача који су годинама сакупљали, истраживали и рестаурирали ове драгоцености. Сваки експонат је пажљиво одабран како би вам пружио најбољи увид у богатство палеонтолошког наслеђа које поседујемо.”, рекао је директор Природњачког музеја из Београда, Славко Спасић.

Фото: Градски музеј Вршац/Борислав Крљић

 „За нас је сарадња са Природњачким музејем велика част зато што је то прилика да сарађујемо са најбољима, а Природњачки музеј је и наша матична кућа. Ми смо пре две године започели заједнички пројекат како бисмо нашу богату збирку представили најбоље и зато нам је потребна подршка најбољих, а то је свакако Природњачки музеј“, рекла је директорка Градског музеја Вршац, Ивана Ранимиров.

„Количина и квалитет информација којима данас располажемо, неупоредиво су већи у односу на време када је започето формирање збирки које данас публика има прилику да види. Кроз проверени и још непревазиђени начин излагања, посетиоци ће се упознати са преко 70 врста из фундуса збирки. Овом поставком желели смо подсетимо на утемељиваче палеонтологије  али и да омогућимо да публика препозна искораке  кроз нове моделе скелета Луси, сабљозубог тигра. Пошто се све више практикује да се по музејима излажу мулажи, напоменућу да се на изложби налази 80 посто оригинала о чему говори и сам назив излозбе“, рекла је једна од ауторки, Биљана Митровић. Коаутори изложбе су Сања Алабурић и Бранко Радуловић.

Фото: Градски музеј Вршац/Борислав Крљић

Док чекамо прву у историји, нову, наменску зграду Природњачког музеја у Београду, публика ће се кроз изложбу „Фосили као одрази прошлости“ упознати са богатим фундусом збирки овог музеја, који скоро 130 година чека сталну поставку.

Изложба ће трајати до 15. августа, а реализује се под покровитељством Министарства културе Републике Србије.

Vučić: Uvek odgovorim na Putinov poziv za razgovor, kao i on na moj

Преузмите андроид апликацију.