Dok je radila od kuće, većina zaposlenih u Srbiji obavljala je poslove koji podrazumevaju korišćenje kompjutera i interneta što je otvorilo prostor za korišćenje različitih metoda nadzora.
Čak 66 odsto radnika u kancelariji provodi pet dana nedeljno, što je dramatično više u odnosu na 41 procenat zaposlenih koji su u radnim prostorijama provodili puno radno vreme u toku prošle godine.
Izveštaj kompanije „Ovl labs“, u okviru kojeg je ovog leta anketirano 2.000 radnika sa punim radnim vremenom, otkriva da je 26 odsto radnika radilo hibridno ove godine, a samo sedam procenata potpuno na daljinu.
Oni koji se vraćaju u kancelarije mnogo plaćaju da bi bili tamo, navodi se u izveštaju. Radnici troše u proseku 51 dolar dnevno kada odu u kancelariju.
Na pitanje koje radne pogodnosti bi hibridne zaposlene Amerinkance navele da se češće vraćaju u prostorije firme, najvažniji odgovor bio je da im se pokriju troškovi putovanja (38 odsto), u odnosu na druge stvari, kao što su besplatna hrana, čuvanja dece, formalno oblačenje.
S druge strane, Nemački ekonomski institut IFO nedavno je procenio da će u Nemačkoj rad od kuće opstati i dalje, bez obzira na oslabljena pandemijska ograničenja.
Obaveza poslodavaca da svojim zaposlenima omoguće takav rad pala je još prošlog leta, ali je udeo onih koji su nastavili tako da rade od tada ostao praktično nepromenjen, na oko 25 odsto.
Pre pandemije, oko 15 odsto zaposlenih obavljalo je posao iz svog doma. Stručnjaci za industrijsku ekonomiju podsećaju da od kuće radi 72,5 odsto poslovnih savetnika, 71,7 odsto radnika u IT sektoru i 60,4 odsto tržišnih analitičara, dok je u ostalim sektorima taj udeo znatno manji ili čak zanemarljiv.
Na primer, prema podacim ekonomskog instituta IFO, gotovo niko nema priliku da radi od kuće u ugostiteljstvu i hotelijerstvu.
Evropska investiciona banka nudi Maroku kredit od milijardu evra
Preuzmite android aplikaciju.