Док државе које живе од туризма страхују за сезону, постоје сигнали да се туристи ипак враћају путовањима, али очигледно воде рачуна о буџету и бирају јефтиније аранжмане.
То би се могло закључити након што је „Рајанер” недавно објавио да је компанија задовољна попуњеношћу летова и да је у марту ове године први пут превезено више путника него пре пандемије.
Ирски авио-превозник је због тога снизио горњу границу процењеног губитка након што је у марту, уочи кључног периода ускршњих празника, први пут превезао више путника него пре пандемије ковида-19. Највећи европски нискобуџетни превозник сада очекује да ће финансијску годину, која је окончана у марту, закључити с нешто мањим нето губитком, и то у распону од 350 до 400 милиона евра.
До сада се баратало с нешто већим износом губитка од 250 и 450 милиона евра. Истакли су да су прошлог месеца превезли 11,2 милиона путника, у поређењу са свега 500.000 током затварања пре годину дана и 10,9 милиона у марту 2019.
То значи да су у марту ове године превезли више путника него у истом раздобљу препандемијске 2019. Та бројка укључује и утицај сукоба у Украјини, због чега је компанија отказала 2.000 летова и обуставила активности у тој земљи. Иначе, „Рајанер” је међу највећим страним авио-превозницима у Украјини.
Ипак, коначни резултат је и даље далеко од препандемијског рекорда компаније од 149 милиона путника у току једне године. Уочи ускршњих празника попуњеност je у марту порасла на 87 одсто и близу је 90 процената, што су прогнозе за овај месец.
Истовремено, многе европске земље, укључујући Грчку, Италију, Шпанију и Хрватску, које зависе од туризма, нису тако оптимистичне.
Постојале су наде да ће ове године раније започети туристичку сезону како би надокнадиле изгубљени приход због пандемије.
Све је пало у воду после дешавања у Украјини – у првој недељи сукоба ослабиле су међународне резервације, прекоокеанске за 13 одсто и 23 унутар Европе, показују подаци компаније „Форвард кис”. Како се наводи, најтеже су погођене дестинације у близини Украјине, укључујући Пољску, Бугарску, Хрватску, Естонију и Мађарску, у којима је забележен пад између 30 и 50 процената, пише „Њујорк тајмс”, позивајући се на податке ове компаније, а преноси „Т-портал”.
Zaposlenima u socijalnim ustanovama u petak po 10.000 dinara
Преузмите андроид апликацију.