Почетна > Бизнис
Бизнис

Све више фалсификата због несташице маслиновог уља

Ризик од куповине фалсификованог маслиновог уља изузетно је висок због недостатка ове намирнице на тржишту Европске уније, објавила је словеначка државна телевизија.
Фото: Unsplash/JillWellington

Државни инспекторат ове земље је због тога најавио свеобухватну контролу и анализу око 30 врста маслиновог уља које се нуди тамошњим купцима. Како је пренела ова телевизија, прошле године је Управа за безбедност хране открила да је тек трећина од 34 узета узорка маслиновог уља била без грешке, док су у осталим узорцима потврђене различите неусклађености које забрињавају.

„Много је тешко пронаћи лажњаке, јер се много новца улаже у њихову производњу. Индустрија има велике ресурсе на располагању, много се новца улаже у различите методе фалсификовања ове намирнице, због чега их је тешко разликовати на тржишту. Али то не значи да нису фалсификати, далеко од тога“ рекла је Милена Бучар Миклавчић из референтне лабораторије за маслиново уље у Изоли.

Она је објаснила да се производња маслиновог уља сматра једном од најкривотворенијих, због чега се широм света развијају нови инструменти за анализе. Медији преносе да трговци и произвођачи пружају погрешне информације о маслиновом уљу и да су те грешке понекад резултат незнања. Из Института за маслинарство су то илустровали примером са етикете једне флаше маслиновог уља.

„Ово су најчешће грешке. Не дају се подаци о производима како то прописује закон, слова су ситна, објашњења нечитка“ објаснила је Ерика Бештер из овог института. Иначе, лабораторија из Изоле задужена је и за инспекцијски надзор који спроводи Чешка на тржишту маслиновог уља.

Годишње се провери више од 20 узорака, а ни у Словенији, која је и произвођач уља, број узорака није значајно већи.

Када је реч о ценама ове намирнице, маслиново уље би, према прогнозама, и ове године могло да поскупљује. Екстремне врућине којима је прошле године био изложен јужни део Европе узеле су данак и на стаблима маслина. Род је већ другу годину заредом био нижи од очекиваног јер стабла раније одбацују своје плодове.

Резултат тога је раст цене маслиновог уља. Шпанија, највећи светски произвођач маслиновог уља, једна је од регија најпогођенијих глобалним загревањем, показују истраживања у овом сектору производње.

Температуре су већ у априлу прошле године достизале 40 степени Целзијуса, а маслињаци у Италији и Грчкој такође су патили због великих врућина. Стручњаци за маслинарство су више пута истицали да ће неминовно доћи до смањења рода за 30 одсто у поређењу с петогодишњим просеком.

MMF: u Evropi se radi manje nego u Srbiji

Преузмите андроид апликацију.