Бамија се користи у кухињама широм света, од Кариба до Кине. Једе се укисељенa, прженa, печенa, као састојак супа и чорба, као уље и напитак. Због бројних лековитих својстава, њена популарност расте свуда, па и код нас.
Бамија помаже у повећању енергије и смањењу тежине. Бамија није поврће које вам прво пада на памет у контексту здраве хране, али би вас богатство витамина и минерала и лековита својства могло уверити да је уврстите у јеловник. Богата је витаминима А, Ц, Е, К и Б комплексом, као и минералима калцијумом, магнезијумом, цинком, калијумом и гвожђем. Ово су само нека од лековитих својстава бамије:
Помаже против дијабетеса
Последњих година прикупљено је више доказа о антидијабетичким својствима бамије. Неколико лабораторијских и студија на животињама, укључујући индијског Индијанаца 2011. године, показало је да бамија снажно снижава ниво глукозе у крви. Код дијабетичких пацова који су јели прах од љуске бамије између 14 и 28 дана, дошло је до смањења шећера у крви. Такође се показало да вода од бамије помаже у регулисању нивоа шећера у крви. У Турској је конзумирање воде у којој је бамија натопљена преко ноћи распрострањен природни лек за дијабетес.
Спречава гастритис
Бактерија Х. пилори инфицира слузницу желуца и изазива запаљен процес гастритиса, али састојци сока од бамије уништавају ову бактерију. Деца узраста од две до пет година су најподложнија инфекцији Х. пилори, па је препоручљиво да редовно једу бамију.
Помаже код губитка тежине
Међународна студија спроведена 2016. године открила је да влакна у бамији побољшавају апсорпцију хране у дебелом цреву, подстичу перисталтику и спречавају затвор. Влакна такође повећавају и продужавају осећај ситости, па се бамија може користити у настојању да се изгуби вишак килограма.
Смањује ниво холестерола
Истраживање на Универзитету у Шангају пронашло је доказе да бамија снижава укупан холестерол. Гојазни мишеви храњени екстрактом бамије имали су нижи холестерол и шећер у крви на крају студије. Лекари су овај ефекат приписали изокверцетину, кверцетину и његовим влакнима.
Штити од деменције
Захваљујући снажним антиоксидативним својствима садржаним у њеним семенкама и љусци, бамија смањује ризик од развоја деменције и других дегенеративних болести повезаних са оксидативним стресом.
Повећава ниво енергије
Бројна истраживања су показала да бамија помаже у ублажавању умора. Једна кинеска студија показала је да високи нивои антиоксиданата смањују умор мишића. Мишеви који су јели екстракт бамије добили су брзину током студије и постигли боља времена у поређењу са контролном групом. Нижи нивои млечне киселине су измерени код мишева који су добили екстракт бамије.
Штити здравље јетре
Бамија смањује ризик од обољења јетре, органа одговорног за чишћење тела. У једној студији на животињама, орална примена бамије успешно је зауставила вештачки изазвану болест јетре код пацова. Лековити ефекти бамије на јетру потичу од њених антиоксидативних својстава.
Уклања вишак триглицерида у крви
Студија спроведена у Кини показала је ефикасност бамије против хипертриглицеридемије. Ова болест је узрокована триглицеридима у крви и доприноси отврдњавању артерија и развоју кардиоваскуларних болести.
Уништава ћелије рака дојке
У једној студији, лектин, активни састојак бамије стимулисао је самоуништење ћелија рака дојке, болест која погађа око 12% жена. Раст туморских ћелија је смањен за 63% захваљујући поменутом састојку бамије.
Преузмите андроид апликацију.