Сматра се да је први пут прослава Нове године уприличена у Месопотамији пре више од 2.000 година, разне културе и религије имају различите обичаје везане за дочек, али сви имају за циљ да испрате све лоше што се дешавало претходне године и привуку срећу у новој години.
У хришћанству је дуго времена веровано да је прослава Нове године 1. јануара пагански обичај, па су се у средњем веку за почетак године узимали празници Благовести (25. марта) или Божић (25. децембра).
Тек од 12. века Црква прихвата 1. јануар као почетак Сунчеве године.
Јелка, као зимзелено дрво без које је данас незамислива прослава Нове године, симболише живот и наду да ће, након зиме, опет доћи топли и лепи дани.
Иако се не може са сигурношћу тврдити, сматра се да је обичај кићења јелке почео да се практикује у Северној Европи пре око 1.000 година.
Милиони Американаца окупљају се испред својих телевизијских екрана или на улицама Тајмс сквера, упркос ниским температурама да би гледали како се спушта џиновска кристална кугла у поноц́ сваке године.
Обичај датира од дочека 1908. године, када је власник „Њујорк Тајмса“ Адолф Окс креирао куглу како би скренуо пажњу на ново седиште листа и од тада је то постао спектакл и једна од најпопуларнијих прослава Нове године у САД.
Сваке Нове године милиони људи у Сиднеју посматра ватромет изнад сиднејске Опере, а онда уз шампањац, славе на градским трговима или на плажама.
У Бразилу људи одмах после поноћи иду на плажу, а традиција је да се прескочи седам таласа док се замишља седам жеља.
Традиција је укорењена у одавању почасти Јемањи, богињи воде, а људи улазе у воду у белој одећи, јер она симболише чистоту.
У Индији се прави скулптура старца који симболише стару годину и спаљује се у поноћ. Паљење симболизује пролазак туге из старе године и ствара простор за рођење нове године.
Сви се окупљају и певају „Аулд Ланг Сине“, а онда се цео догађај претвара у малу забаву. Ова традиција уједињује припаднике различитих вера у Индији.
Људи у Јапану започињу Нову годину једући топлу чинију соба нудли. Традиција датира из периода Камакура и везана је за будистички храм који даје нудле сиромашнима.
Пошто су дуги танки резанци чврсти, али се лако гризу, верује се да конзумирање нудли симболизује буквално одвајање од старе године.
Французи који су познати по томе да током целе године пију вино, Нову годину традиционално прослављају испијањем шампањца.
Они углавном организују забаве са плесом и уз шампањац комбинују остриге, ћуретину или гушчје месо.
Шампањац је веома важан и током прославе Нове године у Русији.
Дванаест секунди пре поноћи у потпуној тишини Руси замишљају жељу за Нову годину, а у поноћ се отварају врата да Нова година „уђе“ у дом. Традиција је и да запишу своју жељу на парчету папира, који, затим запале, а пепео ставе у чашу са шампањцем и попију пре поноћи.
Шпанци започињу Нову годину једући 12 зрна грожђа, што симболизује сваки откуцај сата.
Традиција је започела крајем 19. века и верује се да тера зло, а истовремено повећава ваше шансе за успешну и срећну Нову годину. Међутим, ово ће функционисати само ако успете да поједете сво грожђе у року од неколико секунди, јер оно мора да се нестане до тренутка када сат откуца поноћ.
У Грчкој је традиција да се за Нову годину окачи лук испред врата, јер се верује да лук симболише плодност и раст захваљујући својој способности да сам ниче и качи се на врата после црквене службе.
Поред тога у новогодишњој ноћи традиционално се сече колач у коме се налази скривени новчић, који, према веровању, доноси срећу ономе ко га пронађе.
Када се сече овај колач прво парче је за малог Исуса, друго је за оца куће, а треће парче за кућу.
Према веровању, уколико се у трећем парчету нађе новчић, то значи да ће те године рано доћи пролеће, а породица може очекивати срећу током целе године.
Аустријанци за Нову годину једу печење да би обезбедили срећу и благостање својој породици у Новој години, печење је обавезно и на трпези Мађара, Португалаца, Немаца.
Дочек Нове године у Немачкој не може да прође ни без ватромета. Према традицији у новогодишњој ноћи би требало правити буку, а овај обичај потиче још из средњег века, када су људи звецкајући ишли улицом, како би на тај начин растерали зле духове.
Сицилијанци имају једноставан рецепт за срећу у новој години све што треба урадити јесте појести лазање за Нову годину, никако другу врсту тестенине.
У Данској је обичај да се разбијају тањири за дочек Нове године јер то доноси срећу укућанима. Стари тањири се чувају целе године и у поноћ се бацају пред улазна врата пријатеља. Према традицији, што више разбијених тањира се скупи на вашим вратима, то ће вам бити боље.
Прослава новогодиђње ноћи уз торту Крансекаке, традиционалну прстенасту торту која се често прави са најмање 18 слојева, типична је за Данску и Норвешку. Слојеви торте, који изгледају као колачићи, преливени су укусном краљевском глазуром.
Ниске температуре не спречавају Канађане да започну Нову годину омиљеним зимским спортом – пецањем на леду.
Породице изнајмљују загрејане колибе и опрему за кување како би на лицу места уживали у гозби са најмилијима.
Према веровању у Кини, црвена је боја доноси срећу и весеље, па је управо ова боја доминантна и за дочек Нове године.
Припремање за новогодишњу ноћ подразумева и склањање свих ножева из куће на 24 часа да се нико не би повредио, јер би то спречило срећу целе породице у новој години.
Када је реч о црвеној боји, верује се да веш црвене боље доноси срећу у љубави док веш жуте боје носе они који желе више новца него у претходној години.
Преузмите андроид апликацију.