Новоизабрани председник Доналд Трамп положиће заклетву у понедељак 20. јануара, након чега ће званично постати 47. председник САД.
На дан инаугурације биће одржана свечана церемонија полагања заклетве, биће организовани музички наступи, парада, као и бројни свечани балови.
Новоизабрани потпредседник Џеј Ди Венс, такође ће положити заклетву и након тога ће званично почети њихова администрација, чији мандат траје четири године.
Инаугурација ће бити одржана у затвореном простору, због најављених изузетно ниских температура на простору Вашингтона.
У наставку следи све што треба да знате о догађају који ће у понедељак пратити цео свет.
На лицу места биће и екипа портала Телеграф.рс, која је добила званичну акредитацију за извештавање с овог догађаја.
Шта је инаугурација?
Инаугурација је формална церемонија којом се обележава крај мандата једног и почетак мандата новог председника. То је најистакнутији део транзиције власти владиних званичника у Вашингтону.
Кључни део церемоније укључује полагање заклетве новоизабраног председника.
“Свечано се заклињем да ћу верно вршити функцију председника САД и да ћу колико год могу, чувати, штитити и бранити Устав САД“, изговориће Трамп приликом полагања заклетве.
Иако је победио на изборима 5. новембра, Трамп званично постаје 47. председник тек када изговори те речи. Он је претходно био 45. председник у периоду од 2017. до 2021. године.
Венс ће такође положити заклетву пре него што формално преузме функцију председника од Камале Харис.
Шта се дешава на дан инаугурације?
Дан инаугурације почеће службом у цркви Светог Јована на Лафајет тргу, након чега ће уследити чајанка у Белој кући.
Након тога следи церемонија полагања заклетве Трампа и Венса, као и инаугурационо обраћање током ког ће нови председник саопштити циљеве његове администрације за наредне четири године.
Трамп ће затим кренути у председничку собу у близини Сената, где ће потписати кључне документе.
Затим ће присуствовати ручку који припрема Конгрески комитет за инаугурационе церемоније.
Након тога следи парада која је требало да иде од зграде Капитола низ Пенсилванија авенију до Беле куће. Међутим, због хладних временских услова, парада поводом инаугурације биће одржана у оближњој спортској арени.
“Временска прогноза за Вашингтон ДЦ, уз прогнозирани ветар, могла би да спусти температуре на рекордно низак ниво. Арктички талас је захватио земљу. Не желим да видим људе повређене на било који начин”, рекао је Трамп.
Он је у поруци истакао да прогнозиране ниске температуре уз хладан ветар стварају “опасне услове”, како за десетине хиљада припадника полиције, хитних служби, полицијских паса и коња, тако и за “стотине хиљада присталица који ће бити напољу много сати” 20. јануара.
“Стога сам наредио да се инаугурационо обраћање, поред молитви и других говора, одржи у Ротонди Капитола Сједињених Држава, како је то урадио Роналд Реган 1985. године, такође због веома хладног времена. Различити достојанственици и гости биће доведени у Капитол. Ово ће бити веома лепо искуство за све, а посебно за бројну ТВ публику”, казао је Трамп.
Касније увече, Трамп ће се појавити на три инаугурациона бала, која се организују у граду – Балу врховног команданта, Инаугурационом балу слободе и Балу звездане светлости.
Очекује се да ће Трамп одржати говор на сваком од ова три бала.
Ко ће присуствовати инаугурацији?
Локални и савезни званичници очекују да ће се у Вашингтону појавити око 200.000 људи, међу којима би могли бити и Трампове присталице и демонстранти.
Многи амерички сенатори и чланови Представничког дома такође ће присуствовати, као и гости будуће администрације.
После Трампа, Венса и њихових породица, следећи најважнији учесници су одлазећи председник и потпредседница. То значи да ћемо видети председника Бајдена и потпредседницу Камалу Харис, који су изгубили новембарске изборе од Трампа, са њиховим супружницима Џил Бајден и Дагом Емхофом.
Бивши председници и прве даме често су на списку гостију, али бивша прва дама Мишел Обама ће прескочити овогодишњу инаугурацију, саопштила је њена канцеларија.
Госпођа Обама је била приметно одсутна са комеморације бившем председнику Џимију Картеру прошле недеље. Присуствовала је свакој инаугурацији, од полагања заклетве њеног супруга Барака Обаме 2009. године, укључујући и Трампову прву заклетву 2017. године.
Очекује се да ће Барак Обама заједно са Џорџом и Лором Буш бити тамо.
Srbi na Novom Zelandu prvi na svetu plivali za Časni krst: Nemanja (16) prvi stigao do njega
Преузмите андроид апликацију.