Почетна > Бизнис
Бизнис

Све мање радника, али и резервација у хотелима

Криза у Украјини све више утиче на рад београдских хотела који се, после двогодишњих проблема изазваних пандемијом, сада поново суочавају са истим проблемима – све мањим бројем резервација. Како наглашава Георги Генов, директор Удружења хотелско-ресторатерске привреде Србије (Хорес), попуњеност капацитета у градским хотелима у јануару и фебруару ове године износила је око 46 одсто, што је била боља пословна ситуација него 2021. Ипак, у марту је забележен пад броја резервација, док се у априлу очекује даљи тренд смањења број туриста.
Фото: Unsplash/Alexander-Kaunas

„Многи потенцијални гости већ сада отказују априлске резервације, и то из свих земаља, не само из Русије и Украјине. Ипак, пре пандемије, у Београду је попуњеност хотела била око 80 одсто“ наводи Генов.

Туристичка сезона биће изазовна не само због рата у Украјини, већ зато што се овај сектор привреде и даље суочава са хроничним недостатком радне снаге. У готово сваком ресторану или хотелу у Србији траже се људи за рад. Тренутно, у угоститељству је ангажовано око 40.000 радника, док је хотеле у земљи уназад годинама напустило око 6.300 радника, а заједно са ресторанима недостаје им око 15.000 радника.

Послодавци највише траже главне и помоћне куваре, конобаре, бармене, хостесе. Већина хотелијерских радника отиснула се у иностранство, јер им се не исплати да раде за око 300 евра месечно. Најплаћенија је свакако позиција главног кувара која у неким одмаралиштима, на пример у Црној Гори, може да достигне и до 2.500 евра месечно.

Због тога се, додаје директор Хореса, на конкурсе за посао у Србији све чешће јављају грађани који уопште нису из те струке, док већина њих чак нема ни дан радног искуства.

„Кључ за решење проблема је у подизању нивоа зараде, па ћемо наредне седмице на скупштини нашег удружења преформулисати наш стари захтев Влади Србије, за давање олакшица у запошљавању нових радника, ослобађањем од пореза и доприноса на зараде, како би се већим платама зауставио одлазак неопходног кадра из земље. Ако држава не буде имала слуха бићемо приморани да увозимо радну снагу, јер у супротном, неће имати ко више да ради у хотелима, ресторанима, одмаралиштима.“ уверава Генов.

Подсећа да се проблеми за сада превазилазе упошљавањем студената и приучених радника, али њима треба неколико година да би стекли ваљано искуство.

Cena soje dostigla maksimum

Преузмите андроид апликацију.