Početna > Biznis
Biznis

Svakog meseca 1.000 novih prodajnih mesta sa bezgotovinskim plaćanjem

Građani Srbije potrošili su prošle godine gotovo 900 milijardi dinara bezgotovinski u prodavnicama.
Foto: Unsplash/Unsplash+

To i ne čudi imajući u vidu da je sve više mesta prodaje gde se nudi ova mogućnost. Broj POS uređaja porastao je od 81.000 na kraju prvog kvartala 2016. do 97.000 na kraju 2020. i više od 120.000 na kraju 2022.

Trend je nastavljen i ove godine sa po 1.000 novih POS terminala mesečno. Iako brojke deluju impresivno, to je ipak nešto više od 18.000 POS uređaja na milion stanovnika, i znatno manje u odnosu na prosek EU. Zato je potrebno raditi na daljem širenju infrastrukture za prihvatanje bezgotovinskih plaćanja.

S tim ciljem, Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje – Bolji način, pokrenula je POS program, u okviru kojeg mali privrednici dobijaju besplatnu instalaciju i korišćenje POS uređaja ili softverskog rešenja za onlajn prodaju, kao i sniženu trgovačku naknadu do najviše 0,99%, u trajanje do godinu dana. Nakon isteka perioda subvencije, trgovci mogu da nastave da koriste terminale po unapred dogovorenim uslovima sa bankom ili da raskinu ugovor bez dodatnih troškova.

Program je otvoren i za državne i lokalne institucije. Plan je da već ove godine broj prodajnih mesta koja nudi mogućnost kupovine putem kartica, instant plaćanja, digitalnih novčanica i drugih bezgotovinskih opcija bude povećan za 8.500, a tokom tri godine za čak 25.000.

Za POS program može da se aplicira na www.boljinacin.rs ili u bankama koje učestvuju u sprovođenju programa: AIK banka, Banka Intesa, Erste banka, Halkbanka, NLB Komercijalna banka, OTP banka, Prokredit banka, Raifajzen banka i Unikredit banka.

Zagušenje luke Konstanca pretnja za Srbiju

Preuzmite android aplikaciju.