Ова индустрија специфичног најма опоравила се од прошле светске кризе. Лизинг индустрија у Србији опоравила се од штете коју јој је нанела светска економска криза 2008. и ове године лизинг куће ће пласирати 850 до 900 милиона евра, процена је челних људи „С лизинга”, која је јуче саопштена новинарима.
У 2022. години свако треће новопродато возило било је продато на лизинг, а у возила се рачунају не само путничка већ и комерцијална – доставна возила, камиони, аутобуси.
У Србији се последњих година прода 20.000 до 30.000 нових возила. У Западној Европи чак половина нових возила купује се на лизинг.Представници „С лизинга”, упркос садашњој економској кризи, паду БДП-а и повећању камата, кажу да очекују раст овог специфичног пласмана за 20 одсто до краја године.
Можда ће у сегменту путничких аутомобила доћи до успоравања, али не очекују код лизинга индустријских машина и опреме. Лоши пласмани у овој области су на минимуму, тек око један одсто из инвестиција у последњих десет година. Дигитализација и ових услуга у многоме је олакшала раст пласмана.
После светске кризе из 2008. године приче о лизингу пуниле су новинске ступце у негативном смислу. Да клијенти нису могли да враћају рате, да су плацеви били пуни одузетих возила. Да су специјализоване агенције позивале људе да врате кола после неплаћених рата и слично.
У међувремену регулатива ове области је умногоме напредовала, па тако сада, у случају невраћања возила, њега одузима МУП, а не агенција.
Слика о стању у овој специфичној грани, где се нешто попут возила или машина практично узима у најам и остаје у власништву лизинг куће све до отплате последње рате, добија се поређењем пласмана из, на пример, 2012. године, када је на овај начин било пласирано 270 милиона евра у привреду Србије. Док је прошле године уложено 730 милиона евра. У последњих десет година раст тржишта износио је 240 одсто.
Ministarstvo finansija dalo saglasnost na zahtev za produženje Kolektivnog ugovora
Преузмите андроид апликацију.