Интернационална изложба „Случај нити. Глобални наративи о текстилу“ / „The Event of a Thread: Global Narratives in Textiles“, у организацији Института за односе са иностранствомифа – Institut für Auslandsbeziehungen из Штутгарта, Музеја савремене уметности Војводине из Новог Сада и Goethe-Instituta у Београду, биће отворена за посетиоце од 5. априла до 25. маја у МСУВ. Кустоскиње изложбе су Сузане Вајс, Инка Гресел и Сања Којић Младенов.

Текстил је средишна тема путујуће изложбе института ифа, која се фокусира на питања као што су: Која се уткана значења и поруке могу наћи у тканинама? Какав је њихов културни значај? Како се текстил може „читати“? Шта тканине могу да нам кажу о свом пореклу, значењу и друштвеним улогама? Које традиционалне текстилне технике су уметници усвојили, апстраховали, релоцирали и вратили у живот? Текстил представља локус/место у коме се уметност сусреће са ручним радом, традиција са данашњицом, а локално се знање укршта са глобалним односима.
Кустоскиња Сања Којић Младенов је поводом предстојеће изложбе рекла: „Текстил генерише различите друштвене и културне контексте места. Прожет је својим пореклом и историјом обраде, материјалима од којих је креиран, квалитетом производње која варира од уникатне ручне израде до фабричке масовне производње, те економским аспектима и тржишним захтевима. Вишеструке могућности његове употребе омогућавају релације са многим аспектима нашег живота. Истовремено, различитих просторних облика и специфичних елемената дизајна, избора боје, текстуре и патерна, текстил је временом постао медиј за преношење и чување информација, повезан са женским радом и њиховим доприносом заједници. Симултана артикулација културних кодова уткана у његовој основној структури и естетици, отвара му могућност контекстуализације у оквиру дигиталне културе, која нîти доводи у везу са електронским колима, а ткање са компјутерским кодовима, чиме текстил у савременој уметности добија нове вредности и разматрања, те запажени успон на међународној уметничкој сцени.“
Уметници/е чија ће дела бити заступљена на изложби су: Атеље 61 / Нада Аџић Познановић, Ulla von Brandenburg, Милица Дукић, Noa Eshkol, Andreas Exner, Uli Fischer, Zille Homma Hamid, Heide Hinrichs, Olaf Holzapfel, Ивана Ивковић, Christa Jeitner, Elisa van Joolen & Vincent Vulsma, Колектив Шкарт, Маринела Кожељ, Eva Meyer & Eran Schaerf, Karen Michelsen Castañón, Тања Остојић, Judith Raum, Rene Redle / Владан Јеремић, Franz Erhard Walther, заједно са „Баухаус простором“.
Ова изложба наглашава вишеструке, сложене начине на које уметници, који на њој учествују, раде са текстилом. Они повезују личне и естетске наративе са друштвеном и економском конфигурацијом глобализованог света. Године 1965. уметница Баухауса, Ани Алберс, описала је „случај нити“ као нешто мултилинеарно, без почетка и краја: у ширем смислу, она означава сталан простор за преиспитивање односа и реструктурирање веза и контекста.
За ову изложбу уметница Јудит Раум је развила Баухаус простор, визуелну архиву и инсталацију посвећену историји ткачке радионице Баухауса у Десау. Сусрећемо се са поново тканим тканинама и историјским материјалима у посебно дизајнираном приказу (дизајн: Jakob Kirch; архитектура: S.T.I.F.F.) који у шест поглавља откривају своју изузетну причу о успеху.
Сваки део света може посведочити о сложеном учешћу текстила у својој културној и индустријској историји. У сарадњи са локалним уметницима и кустосима, главни део изложбе је употпуњен уметничким делима, перформансима или акцијама које стварају нове наративе релевантне за текстилни контекст сваке одређене локације, везујуц́и изложбу са уметницима повезаним са дотичним градом и његовим текстурама.
Надовезујући се на концепт основне изложбе, у Музеју савремене уметности Војводине изложена су и уметничка дела уметника и уметница из Србије која се баве специфичним друштвено-политичким контекстом сопственог окружења. Она истучу значај еманципаторске праксе, активизма и заједништва као важних карактеристика употребе текстила у локалној историјској и савременој уметничкој пракси. На изложби ће бити приказана дела из колекције Музеја савремене уметности Војводине, Народног музеја Ужице и Установе за израду таписерија „Атеље 61“ из Новог Сада.
Danas na platou ispred Spensa PRVA PROLEĆNA CVETNA PIJACA – Počinje veselje prirode
Преузмите андроид апликацију.