Почетна > Србија
Србија

Суперкомпјутер предуслов за развој вештачке интелигенције

Суперкомпјутер, који је пуштен у рад у Државном дата центру у Крагујевцу, предуслов је за развој вештачке интелигенције и допринеће бржем технолошком, али и привредном развоју наше земље, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Гостујући на ТВ Пинк, Брнабић је казала да је Влада Србије 2016. године препознала да наша земља има потенцијала у области четврте индустријске револуције, а захваљујући паметним младим људима.

Брнабићева је казала да је зато држава одлучила да више улаже у дигитално образовање, због чега је уведено програмирање као обавезан предмет у основним школама, дигитализована јавна управа, повећано улагање у стартап компаније, предузетништво, да су с тим циљем основана четири научно-технолошка парка…

Све што је до сада урађено у области дигиталне индустрије, каже Брнабићева, дало је резултате јер је број радника у тој области дуплиран, а извоз је и три пута већи у односу на 2016. годину.

Очекује се, додаје, да ће извоз нашег ИТ сектора у овој години бити близу или више од 1,8 милијарди евра.

„То значи да је наша земља извезла памети и решења у свет у износу од 1,8 милијарди евра. С друге стране, наше компаније су увезле мало мање од 800 милиона евра у тој области, што значи да је нама суфицит преко милијарду евра“, рекла је Брнабићева.

Истиче и да је захваљујући свему томе Србија не само ухватила корак са свим што се дешавало у области четврте индустријске револуције, већ је отишла и корак даље.

Брнабићева указује да је тај „корак даље“ управо вештачка интелигенција, додајући да је то сада већ пета индустријска револуција, јер обухвата биотехнологију и биомедицину.

„Направили смо 2020. године Стратегију развоја вештачке интелигенције, то је тај корак даље и направили смо Стратегију тек као 26 земља у свету, а прва у овом делу Европе. На тој стратегији радили су тимови људи из дијаспоре, оних који су се вратили из иностранства, са факултета, дакле најеминентнији стручњаци и млади који имају те компаније“, навела је Брнабићева. За развој вештачке интеглигенције, објашњава, од кључне важности било је постављање супрекомпјутера, без кога се, како каже, не може обрадити велика количина података која је потребна за вештачку интелигенцију.

Та вештацка интелигенција, наводи, користиће се не само у области медицине, већ и пољопривреде, екологије и осталих поља.

Премијерка је најавила и да ће у четвртак бити отворен први Центар за секвенцирање генома, и објаснила да ће његов циљ бити да до 2030. године Србија има персонализовану медицину која подразумева да се на основу гена једног човека утврде његове предиспозиције за одређене болести, како би се са превентивом лечења почело на време, а његов живот био продужен.

Predsednik Srbije: “Superkompjuter u Kragujevcu važan i za poljoprivredu i ekologiju”

Преузмите андроид апликацију.