Новосадске улице синоћ су услед великих падавина биле поплављене. Неки возачи нису имали среће, па су места на којима су паркирали ауто била поплављена, а неки су, неодговорно, покушали да прођу кроз велику количину воде. Која је на возилу штета од воде и како је санирати?
Које су неке од последица поплављеног аутомобила?
Влажни подови, теписи и тапацирани делови аутомобила
Не само да су влажни теписи непријатни на додир, већ имају и изразито непријатан мирис који ће вам одмах рећи да ли је аутомобил поплављен или не.
Рђа
Рђе у различитим количинама има на сваком аутомобилу, али аутомобили оштећени поплавом у будућности могу имати знатно већих проблема са рђом, него што је то уобичајено.
Проблеми са електроником
У поплављеним аутомобилима, игле унутар електричних прикључака постају кородиране и тако губе своју проводљивост. Тако се може десити да електричне компоненте „брљаве“, или чак потпуно закажу.
Вентилација пуна воде
Када укључите климу, ако вода излази из вентилационих отвора или ваши прозори почну да се паре, можда је вода заробљена у тунелима вентилационог система.
Шта против неких од ових бољки можете урадити и сами?
Најбоље против влаге је у сваком случају сачекати да се ауто природно осуши, а затим погледати каква је штета.
Како би се решили влажног ентеријера, савет је једноставан.
- Отворите прозоре. Пред нама је топао и сув викенд, уколико вам је аутомобил у дворишту најбоље је да отворите и сва врата.
- Извадите седишта. Седишта ће се ван аутомобила брзе осушити.
- Уколико поседујете овлаживач ваздуха, подесите га да смањује влажност ваздуха и ставите га у аутомобил.
Уколико је мотор поплављен, препорука је обратити се мајстору, али у неким случајевима и сами можете констатовати да ли имате проблем.
- Проверите ниво уља. Уколико је уље на мерачу разводњено, или веома ниско, потребна је комплетна замена уља.
- Отворите чеп резервоара. Уколико је вода била изнад нивоа чепа, велике су шансе да је вода прошла у резервоар. У том случају потребно је испразнити резервоар и сипати ново гориво.
- Замените свећице. Ако је мотор поплављен, скините свећице, покушајте да окренете кључ и, уколико има воде у мотору, она ће излетети. Савет је да не враћате исте свећице, али и да ово радите у консултацији са стручним лицем.
- Замените филтере. Уколико је ауто био под водом, потребно је урадити такозвани „мали сервис“. Замена филтера уља, филтера ваздуха, филтера кабине, филтера горива и као што је горе поменуто, замена комплетног уља.
Колико вас може коштати поправка аутомобила који је био поплављен?
Све зависи од марке и модела аутомобила, као и од тога колико је био поплављен. Неко ће проћи јефтино, и после пар дана на сунцу решити проблеме влаге у ентеријеру. Неко, ипак, може имати трошкове и до 1.000 евра уколико је потребно решавати више проблема и осигурати да је мотор потпуно сув.
Такође, у неким случајевима где је ауто дуго био под превеликом количином воде, најбоље је помирити се са губитком и „решити се“ каросерије по најбољој могућој цени.
Уколико сте ви или неко ваш изгубили таблице у претходној ноћи, погледајте како и где можете пробати да их пронађете:
Ево како да пронађете регистарске таблице и остале ствари изгубљене у синоћној непогоди
Преузмите андроид апликацију.