Ево зашто је важно да деца до шесте године живота не користе превише телефоне и друге уређаје.
Сви знамо да телефони лоше утичу на развој деце, а ипак се на сваком кораку могу видети малишани како гледају у екране пред собом, потпуно несвесни ичег другог око себе.
Употреба телефона посебно је штетна за малу децу, а професорка и научница која се бави истраживањем дечје психологије, Лијана Азеведо је истакла да је у дечјем развоју кључно првих шест година живота, те да је најбоље деци до тог узраста не допуштати да време проводе пред екраном.
Ствар је у томе да се до шесте године развија већина моторичких способности и комуникацијских вештина, које деца најбоље развијају у контакту са другима. Уколико им се превише рано дају телефони или неки други екрани, деца лако замене уобичајене играчке и игре са вршњацима временом које проводе уз мобилни телефон.
Поред тога, неке студије су показале да количина сиве масе у мозгу достиже врхунац нешто мало пре шесте године живота. Како се не би нарушио процес развоја менталних способности, најбоље је да се до тада избегава излагање деце екранима.
Деца стара до две године не би требало уопште да проводе време пред екранима, док петогодишњаци могу да користе телефоне, таблете, рачунаре, али не дуже од сат времена дневно.
Научници су истакли и да су деца млађа од шест година посебно осетљива на плаву свестлост коју емитују уређаји, а која може да омета и њихов сан.
Преузмите андроид апликацију.