Пета међународна академска конференција о људској безбедноси која је отворена данас у Београду окупила је 60 учесника из научне и академске заједнице 26 земаља, који ће разменити искуства и тражити решења за проблем несташице хране изазване климатским промененама и растом популације, али и за то како развој технологије и конфликти угрожавају безбедност људи.
Конференцију је отворила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић која се осврнула на примене биотехнологије и научних достигнућа када је реч о хране, чија глобална несташица прети директно безбедност људи.
На планети живи 8 милијарди људи, а због интезивних климатских промена производња хране не може да испрати тај тренд, рекла је Беговић и додала да се зато сада ради на производњи млека „ван крава“, веганског меса, па чак и производњи меса у лабораторијама.
Она је додала да биотехнологија нуди решења које нуди и природа, али са малом интервенцијом човека, и да одговара на изазове одрживог развоја те на овај начин спаја друштвену и природну (техничку) академску заједницу.
Директну везу између људске безбедности и одрживог развоја представио је стални представника Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији Јакуп Бериш који је упозорио на и последице климатских промена на безбедност људи.
„Недавни извештај о климатским променама сведоћи да негде грешимо, планета се греје за 2 степена, а осим тога свет је суочен са енергетском кризом, несигурношћу када је у питању храна, што је неуспех када говорим о људској безбедности“, рекао је Бериш и додао да је за решења је потребна међународна институационална и регионална сарадња у тражењу иновације и системских решења у којима помоћ долази из академске заједнице.
И директор Института за међународну политику и привреду Бранислав Ђорђевић навео је да су догађаји и процеси који се дешавају у свету у протекле две године оставили значајне последице по међународне односе пре свега, а затим и безбедност појединца.
Он се осврнуо на пандемију, несташицу хране, енергената, затим оружане сукобе те нагласио да се и цео систем међународних односа суочава са бројним изазовима.
Владавина права и поштовање и заштита људских права су за шефа мисије ОЕБС-а у Србији Јан Братуа кључни за постизање дуготрајне безбедности и дугорочних планова и нагласио да о овогосишња конференција позива на бољу солидарност и нови приступ изазовима у безбедности.
Помоћник министра просвете Александар Јовић истиче да су овакве конференције значајне јер ће научна сазнања и истраживања помоћи у даљем напретку реформе и будућим корацима у развоју образовања.
Конференцију је организовао Факултет безбедности у сарадњи са Институтом за медународну политику и економију.
Преузмите андроид апликацију.