Акције кинеске компаније Диди Глобал стрмоглавиле су се данас за чак 25 посто на трговању пре званичног отварања Вол Стрита, уочи прве сесије откако су кинески регулатори наредили да се апликације те компаније уклонe из продавница апликација на мобилним уређајима.
Пад Дидија је уследио само неколико дана након њеног 4,4 милијарде долара вредног листирања на Њујоршкој берзи, извештава Ројтерс.
Кинеска управа за сајбер простор (ЦАЦ) је у недељу наложила уклањање апликације ове компаније за дељење вожње из продавница апликација на паметним телефонима у Кини, након званичне истраге о Дидијевом управљању подацима купаца.
За пар сати губитак од 19 милијарди долара
Америчка берза је је јуче била затворена због прославе државног празника 4. јула, а јутрос пре отварања трговања Дидијеве акције су у претпродаји трговане по цени од 11,59 долара, за 25 процената нижој у односу на ниво од 16,65 долара на берзанском дебију 30. јуна.
Компанија је тако за само пар сати изгубила скоро 19 милијарди долара тржишне вредности. Њена вредност је у петак била процењена на 75 милијарди долара.
Вол Стрит Журнал је објавио данас, позивајући се на неименоване изворе, да су кинески регулаторни органи упозорили компанију да одложи иницијалну јавну понуду (ИПО) на Њујоршкој берзи и да спроведе истрагу о безбедност њене интернет мреже.
Из Дидија су јуче саопштили да ће забрана апликације негативно утицати на приход компаније у Кини, али да остају на располагању постојећим корисницима. Такође су навели, у изјави за Ројтерс, да нису знали за истрагу пре ИПО-а.
Акције Дидија су на ИПО-у на Вол Стриту продате по цени од 14 долара по комаду, чиме је постала друга највреднија листирана кинеска компаније у Сједињеним Државама, иза Алибабе који је 2014. године прикупио на ИПО-у у Њујорку 25 милијарди долара.