Две особе су погинуле, 20 њих је повређено, а шест области стављено је у стање приправности због неконтролисаних пожара који су се проширили Грчком.
Огромни облаци дима надвијају се и данас над северним периферијама Атине, где се људи позивају да напусте своје домове, а 38-годишњи мушкарац, добровољни ватрогасац, погинуо је током јучерасњег дана од повреда задобијеним падом комуналног стуба у предграђу главног града, преноси BBC.
Друга жртва пожара је председник Привредне коморе Атине Константинос Михалос који је пронађен без свести у једној фабрици.
Најмање још 20 особа, укључујући и четири ватрогасца, хоспитализовано је због повреда, а двојица њих су на интензивној нези у Атини, док су друга двојица задобили лакше опекотине.
Ватрогасци се тренутно боре са 154 пожара широм земље који су подстакнути промењљивим ветровима, а најгори су око севера Атине.
Пожари бесне и на оближњем острву Евија и подручјима близу древне Олимпије.
Више налога за евакуацију издато је становништву за десетине села на копну и оближњем острву Евија, као и за насеља на периферији Атине у којима је ватра уништила шуме и куће у правцу језера Маратон, најважнијег резервоара воде у главном граду.
Променљиви ветрови у петак поподне проузроковали су да су пожари изван Атине и Евије више пута мењали правац, у неким случајевима враћајући претње подручјима која су замало избегла уништење раније ове недеље.
На Евији је обалска стража преко ноћи и у петак извела велику операцију за евакуацију стотина становника и туриста морем, користећи патролне чамце, рибарске бродове и друга приватна пловила.
Нова наредба о евакуацији морем издата је касно у петак за село Лимни, које је првобитно било поштеђено од пожара, и тамо су становници позвани да крену према луци како би се укрцали на трајект.
Обалска стража је саопштила да је 668 особа евакуисано са плажа на североистоку Евије до јуче поподне након што је пожар пресекао све остале начине транспорта, а брод обалске страже такође је спасио још 10 људи заробљених на плажи због другог пожара у близини града Гито у јужном Пелопонезу.
Грчки и европски званичници наводе да су климатске промене одговорне за више пожара у јужној Европи, од јужне Италије до Балкана, Грчке и Турске.
У Грчкој траје најдужи топлотни талас у последње три деценије, са температурама које су скочиле на 45 степени Целзијуса иако је у петак било нешто свежије.
Преузмите андроид апликацију.