Почетна > Бизнис
Бизнис

Штрајкови радника у САД: Од фабрика за производњу аутомобила до Холивуда

Од фабрика за производњу аутомобила до Холивуда, радници у САД излазе на улице борећи се за боље услове, а незадовољство је прокључало у време високих трошкова живота и све веће друштвене неједнакости, што укључује велики платни јаз између радника и директора компанија, наводи Глас Америке (VOA).
Фото: Танјуг/DmitryRogozhin

Хиљаде радника, од којих се тражило да поднесу жртве за време пандемије док је корпоративни профит убрзано растао, сада траже боље плате и заштиту, и обустављају рад у случајевима када нема напретка у преговорима.

Најмање 453.000 радника је учествовало у 312 штрајкова у САД ове године, каже Џони Калас, докторант и директор пројекта за праћење синдикалних акција Универзитета Корнел. Овогодишње обуставе рада рашириле су се по бројним индустријама – укључујући саобраћај, забаву и угоститељство.

У здравственом сектору, велики штрајк је почео ове недеље, када је око 75.000 радника болничког система Кајзер Перманенте изашло на улице у више држава.

Међу штрајкачима су медицинске и патронажне сестре, ултразвучни и рендгенски техничари и особље у салама хитне помоћи.
Коалиција синдиката радника Кајзер Перманенте, која представља око 85.000 здравствених радника широм земље, одобрила је тродневни штрајк у Калифорнији, Колораду, Орегону и држави Вашингтон, као и једнодневни штрајк у Вирџинији и престоници Вашингтону.

У августу су представници синдиката тражили минималну надницу од 25 долара на сат и повишицу од седам одсто сваке године у прве две године, и 6,25 одсто у наредне две. Чланови синдиката кажу да због недовољно особља болнички системи имају већи профит, али се штета наноси пацијентима.

Мишел Гаскил-Хејмс, директорка система Кајзер Перманенте каже да су услови рада у Кајзеру бољи од оних у конкурентским системима. Компанија је предложила минималну надницу од 21 до 23 долара наредне године у зависности од локације.

Кајзер је једна од највећих осигуравајућих компанија и највећих болничких система у земљи. Њених 39 болница као и хитна помоћ остаће отворене за време штрајка, а лекари не учествују у њему. Кајзер Перманенте је такође најавио да ће ангажовати хиљаде привремених радника.

У до сада невиђеној акцији синдиката против три велике аутомобилске компаније, око 25.000 аутомобилских радника се придружило штрајку протеклих недеља.

Обустава рада чланова синдиката Уједињених аутомобилских радника (UAW) против Џенерал Моторса, Стелантиса и Форда, почела је у одређеним фабрикама након што је уговор синдиката са компанијама истекао средином септембра.
Штрајк се проширио на укупно пет фабрика за склапање аутомобила и 38 фабрика делова.

Председник синдиката Шон Фејн најавио је наставак штрајка претходна два петка, али се не зна колико ће се још дуго наставити обустава рада.

Извор упознат са током преговора рекао је за Асошијетед прес да је напредак постигнут у разговорима са све три компаније и да су размењене неке понуде.

Други извор каже да су се преговори више померили са произвођачем џипова, Стелантисом, него са Фордом и Џенерал Моторсом.
Фејн ће нове информације поделити са члановима синдиката у петак.

Синдикат тражи повећање плата од 36 одсто у наредне четири године, као и 32-часовну радну недељу са плаћених 40 сати, и повратак повећања плата који прати раст животних трошкова.

Холивуд је овог лета захватио историјски двоструки штрајк синдиката који заступају сценаристе и глумце, што је зауставило снимање бројних ТВ програма, серија и филмова.

После пет месеци обуставе рада, штрајк сценариста је окончан када је њихов синдикат прихватио уговор са студијима прошле недеље. Глумци су и даље у штрајку, али је на видику споразум и за њих, наводи VOA.

Удружење глумаца и Америчка федерација ТВ и радио уметника (САГ-АФТРА) у понедељак су започели преговоре са истом групом великих студија и сервиса за стримовање, Савеза филмских и ТВ продуцената, први пут од када су се придружили писцима у штрајку 14. јула.

Две стране су наставиле разговоре у среду.

Сценаристи, глумци и њихови послодавци су били подељени по питању плата, употребе вештачке интелигенције и самостално снимљених аудиција.

Лидери САГ-АФТРА кажу да ће пажљиво размотрити добитке и компромисе из уговора који су склопили сценаристи, али наглашавају да њихови захтеви остају исти.

Хиљаде хотелских радника у Јужној Калифорнији су штрајковали у размацима протеклих месеци.

Лидери синдиката траже боље плате, бољу здравствену заштиту, већа издвајања за радничке пензије, побољшану заштиту на раду и мање напоран посао, између осталих бенефиција.

Чланови синдиката Unite Here  Local 11 великом већином су гласали за штрајк у јуну.

Након што је истекао уговор радника више од 60 хотела – укључујући оне из великих ланаца као што су Мериот и Хилтон – кувари, собари, перачи судова, носачи и радници рецепција почели су да штрајкују испред великих хотела у окрузима Лос Анђелес и Оринџ у јулу.

Током штрајкова, радници су позвали на солидарност и бојкот хотела у подручју Лос Анђелеса.

Док се протест наставља у десетинама хотела, две компаније су до сада постигле договор са синдикатом.

 

Promet na berzi 769 miliona dinara, indeksi u porastu

 

Преузмите андроид апликацију.