Рекордне 23 од 32 земље чланице НАТО-а ове године су постигле циљ потрошње који војна алијанса има за одбрану, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.
Чланице НАТО-а договориле су се прошле године да потроше најмање два одсто свог бруто домаћег производа на одбрану. Пораст потрошње одражава забринутост због рата у Украјини, преноси АП.
Амерички председник Џозеф Бајден, који се састао са Столтенбергом у Вашингтону, оценио је да је НАТО постао „већи, јачи и уједињенији него што је икада био“.
Столтенберг је напоменуо да савезници купују више војне опреме од САД-а.
„Дакле, НАТО је добар за америчку безбедност, али НАТО је добар и за послове у САД-у“, рекао је он.
Столтенбергова посета поставља темеље за оно што се очекује да ће бити кључни самит лидера НАТО у Вашингтону следећег месеца.
Потрошња на одбрану многих европских земаља пала је након распада Совјетског Савеза 1991. године. Али након што је Русија заузела украјинско полуострво Крим 2014. године, чланице НАТО-а су се једногласно сложиле да потроше најмање два одсто свог БДП-а на одбрану у року од једне деценије.
Столтенберг је указао на напоре да се у међувремену ојача Украјина. То укључује коначан процес чланства Украјине у алијансу, модерно наоружање и обуку украјинској војсци, укључујући САД које јој дају Ф-16 и доводе украјинске пилоте на обуку на напредним авионима.
Преузмите андроид апликацију.