Нема лако зарађених пара, поготово не за оне који још нису зарадили првих милион долара, а таквих је у Србији – огромна већина.
Сто хиљада лаковерних Срба насело је на велику пирамидалну интренет превару кинеске фирме „Кенгуру трежер“ и остало без уложеног новца.
Процењује се да је кинески кенгур одскакутао са неколико милиона евра пара српских грађана у непознатом правцу. Мамац за наивне инвеститоре је бачен вешто по већ уходаној пирамидалној шеми.
„Мене је контактирала нека Дејзи Јим из Кине. Наводно је живела и имала пребивалиште у Новом Саду. Она нам је показала пар снимака како се раде ти таскови. Ја сам мислио пошто сам особа са инвалидитетом да је то добар вид зараде и уложио одмах 20.000 динара у вип1. Кренуо сам одмах у Вип2 пошто је већа зарада него у ВИп1“, каже за Прву ТВ Јован хрњакћ, један од преварених грађана.
Временом корисници пирамидалне шеме постају све самоуверенији и смелији и губе осећај за реалност.
„То су корисници који су у задњих две недеље уложили свој новац надајући се да ће моћи ту количину новца самостално да обрну без увођења нових чланова и сада трећег октобра се десило да ми нисмо могли свој новац да подигнемо са платформе. Тачније добили смо обавештење да су под ревизијом и да морамо да уплатимо каматну стопу од 43 посто да би могли да подигнемо наш новац“, казала је Андријана Глишић, оштећена корисница.
Старије генерације још се сећају неодољиве привлачности пирамидалних банака из деведестих година када су Језда и Дафина многе отерале у беду и глад.
Кинески кенгур је напунио своју велику торбу парама српских невољника и за сада је изван домашаја органа гоњења. Правници кажу да је у свету, па и код нас, рад пирамидалних фирми дозвољен, али су преваре, наравно, забрањене. Биће тешко доказати да ли је превара последица намере или лошег пословања.
Преузмите андроид апликацију.