Након удара града, најбоље је урадити третман биљака како би лакше пребродиле тај стрес и боље се припремиле за наредну сезону, изјавио је данас агроном Срђан Стевановић.

“Ово што је остало пре два дана када је био град, то су сад све оштећени плодови. Плодови ће остати, али због оштећења не могу ићи у прву класу и могу ићи у индустрију. Самим тим, како буде растао плод, рашће и ова оштећења од плода. У сваком случају, штете се не могу поправити. Оно што сад једино може и обавезно мора да се уради, то је да се одради третман да би биљка практично лакше пребродила тај стрес који је доживела од удара града и како би се боље припремила за наредну сезону”, истакао је Стевановић за Тањуг.
Он је додао да су поред плодова, оштећена и стабла.
“Листови су поцепани, а све те повреде на стаблу су практично пролази за болести, за биљне патогене. И због тога је неопходно одрадити што пре, најидеалније, већ дан након града, да се уради третман са комбинацијом фунгицида, различитих биостимулатора, аминокиселина или већ шта имају у понуди”, навео је Стевановић.
Како каже, након невремена никако не би требало да само оставимо воћњак и да не урадимо ништа, а бољи начин да се заштитимо од неврема поред противградних ракета, су противградне мреже.
“На дуже стазе, најидеалније би било наравно да се ставе противградне мреже, али то је једна доста скупа варијанта и на неким мањим површинама од хектара два то није баш исплативо. На већим површинама је друга прича”, додао је Стевановић.
Према његовим речима, род је десеткован и ниједан реон Србије нема потпуни род.
“Род се креће од неких 10, 20, 30 одсто, негде нема ништа. Можемо очекивати да буду јако слаби приноси, нижи квалитет воћа и високе цене. Нажалост, то можемо очекивати, а воћарима бих само препоручио да, без обзира што знам да су сад сви деморалисани, демотивисани, да ипак уложе у заштиту воћа како би га боље припремили за наредну сезону”, закључио је агроном.
Преузмите андроид апликацију.