Почетна > Свет
Свет

Стејт департмент објавио најновији извештај о кршењу људских права за 2023. годину

У најновијем извештају Стејт департмента о људским правима широм света наводи се да је широм света дошло до бројних кршења људских права и назадаовања у тој области, док је за Србију наведено да није било промена.
Фото: Танјуг/AP Photo/Petr David Josek

Годишњи извештај ради се од 1977. године и обухвата стање људских права у 200 земаља, а покрива међународно призната појединачна, грађанска, политичка и радничка права.

У извештају који је представио амерички државни секретар Ентони Блинкен, наводи се да је непоштовање Кремља према људским правима у потпуности видљиво у рату у Украјини, да сукоб између Израела и Хамаса у Гази и даље изазива дубоку забринутост за људска права, да талибани у Авганистану систематски малтретирају и дискриминишу жене, као и да су у Судану оружане снаге покренуле ужасно насиље према цивилима.

Како је оценио Стејт департмент руске снаге примењују насиље над цивилима као намерно оруђе ратовања, као и да о кршењу и злоупотреби људских права постоји документација која говори да су цивили, укључујуц́и украјинску децу, претрпели огромна злостављања од стране руских снага и других руских званичника.

Сукоб између Израела и Хамаса у Гази и даље изазива дубоку забринутост Стејт департмента за људска права, наводи се и додаје да је у Хамасовим бруталним терористичким нападима 7. октобра убијено око 1.200 људи, узето око 230 израелских и страних талаца и да је примењивано родно засновано насиље и сексуално насиље.

Такође изражена је забринутост у вези са смрц́у и рањавањем десетина хиљада палестинских цивила у Гази, укључујуц́и жене, децу, особе са инвалидитетом и друге угрожене особе, као и због приступа палестинских цивила хуманитарној помоц́и, расељавања вец́ине становништва Газе и броја убијених новинара без преседана.

Када се ради о Судану наводи се да су Суданске оружане снаге и Снаге за брзу подршку покренуле ужасно насиље, смрт и разарања, укључујући масовна убиства, неправедна затварања, силовања и друге облике родно заснованог насиља, да су припадници обе снаге учествовали у ратним злочинима.

Извештај осветљава текуће и бруталне повреде људских права у Ирану, за који се наводи да се у њему дешава режимска насилна репресија над грађанима, да иранске жене и припадници маргинализованих заједница и даље трпе због кршења људских права и злоупотреба од стране режима , а да су многи затвореници оштро кажњени, па чак и погубљени из лажних или неправедних разлога.

Извештај илуструје и системско малтретирање и дискриминацију талибана према женама и девојкама у Авганистану, где је издато преко 50 декрета и указа којима се жене ефикасно бришу из јавног живота.

Као охрабрујуће налазе у извештају наводи се напредак неколико земаља, пре свега у вези слободе изражавања ЛГБТ+ особа, а као примери спомињу се Кенија, Јапан, Естонија и Словенија.

Такође, као позитиван пример наводи се и Јордан чије је Министарство образовања именовало 600 појединаца да спроводе програме инклузивног образовања како би деца са сметњама у развоју могу да похађају школу и да имају неопходну подршку за њихово учење, али и Мексико где је забележен напредак у реформи рада.

Када се ради о Србији, Стејт департмент је указао да није било промена у стању људских права у Србији, а значајна питања људских права укључивала су проблеме са независношћу правосуђа, ограничења слободе изражавања и штампе, укључујући насиље, претње насиљем и неоправдане правне случајеве против новинара, насиље или претње насиљем усмерена на ЛГБТ+ популацију.

Истиче се и да је Влада предузела кораке да идентификује, истражи, кривично гони и казни званичнике који су можда починили кршење људских права, како у полицији тако и на другим местима у влади, након јавних навода о злоупотребама, али да су бројни случајеви корупције, друштвеног и породичног насиља, напада на цивилно друштво и других злоупотреба остали непријављени и некажњени.

На Косову и Метохији Стејт департмент је констатовао да су значајни проблеми и даље присутни када су у питању слободе мањина и судство, као и да су уочени озбиљни случајеви корупције.

У Црној Гори као значајна кршења права наведени су кредибилни извештаји о тортури или окрутном, нехуманом или деградирајућем третману или кажњавању за које су одговорни владини званичници, затим озбиљни проблеми за независношћу правосуђа, озбиљна ограничења на слободу изражавања – укључујући претње насиљем против новинара, озбиљна корупција у влади, раширено родно насиље.

Zaev: Rezultati Otvorenog Balkana su neosporivi

Преузмите андроид апликацију.