Новом послу у Рвачком савезу Србије прилазим са много жара и огромном мотивацијом, изјавио је олимпијски и светски шампион у рвању грчко-римским стилом Давор Штефанек, који је недавно именован за председника Стручне комисије Рвачког савеза Србије (РСС).
Трофејни српски рвач је у децембру 2020. године завршио богату спортску каријеру.
„У раду Стручне комисије са мном ће учествовати Славен Докманац и Александар Максимовић. Бавићемо се струком, радом тренера, одабиром репрезентативаца. Пратићемо их на такмичењима и на сваки начин покушати да унапредимо њихов рад и помогнемо им да остварују још боље резултате“, рекао је Штефанек.
Штефанек је, осим злата на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру 2016. и титуле првака света у Ташкенту 2014. године, у каријери освојио сребро и бронзу на СП. Он са европских првенстава има још пет медаља – три сребра и две бронзе.
„Рвање је мој живот и зато сам увек ту, спреман да помогнем. Новом послу у РСС прилазим са много жара и огромном мотивацијом.
Верујте ми, мени је рвање све. Од овог феноменалног спорта сам много добио и осећам потребу да му део тога вратим. На неки начин једним делом сам то успео својим резултатима, али мислим да и у овој другој улози могу много тога да допринесем“, изјавио је Штефанек.
„Да свима буде јасно, циљ РСС је освајање олимпијске медаље на наредним Играма у Лос Анђелесу 2028. године. Све остало ће бити само успутне станице на том путу, који неће бити нимало лак“, додао је Штефанек.
Он је открио да је до његовог ангажовања и формирања Стручне комисије дошло управо после неуспеха на Олимпијским игрма у Паризу, када није освојена медаља.
„Био сам на највећој светској смотри спорта у главном граду Француске. Вратила су се нека сећања и лепе успомене на Рио, било је и помало емотивно, али на крају рвачког турнира сви смо били некако празни, јер су наши рвачи остали без медаље. Морам да признам да сам то осећао и као лични неуспех, иако ни на који начин нисам био укључен у рад и тренажни процес. Једноставно, то је последица снажне везе коју имам и коју осећам према рвачкој организацији у Србији. Очекивали смо медаљу, али било је прилично тензично када су почели да нам се дешавају пехови“, истакао је Штефанек.
„Још у Паризу сам сео са бившим и садашњим председником Савеза, Жељком Трајковићем и Дамиром Шабићем и схватили смо да нешто мора да се уради. Ту је и договорено да се формира Стручна комисија којом ћу председавати“, додао је он.
Прва одлука коју је Стручна комисија на челу са Штефанеком донела је именовање Војислава Трајковића за главног тренера сениорске репрезентације као и млађих сениора, односно селекције до 23 године у грчком-римском стилу.
„Имамо у плану да можда у догледно време ангажујемо и још неког страног тренера, али о том потом. Војислав Трајковић је наш први избор. О јуниорској репрезентацији и селекцији до 17 година бригу ће водити Кристијан Фрис и Ђорђе Миолски, а репрезентативце у слободном стилу водиће Дејан Јовичић. За женске репрезентације биће задужен Далибор Перовић. Остаје нам да донесемо одлуку ко ће бити тренер селекције до 15 година“, рекао је Штефанек.
Први наредни задатак за Штефанака биће састанак са свим тренерима који је заказан следеће недеље, када ће бити одржан плеј-оф рвачке Суперлиге Србије.
„Сви тренери требало би да изнесу план рада, а онда ће Комисија све то детаљно да размотри и потом ћемо напаравимо коначан заједнички договор шта и како даље. Такође, разговараћемо и са свим рвачима који су били у репрезентацији са жељом да чујемо какви су њихови планови, а онда ћемо са тренерима видети на кога од њих ћемо рачунати у наредном периоду“, додао је он.
Штефанек је потом говорио и о будућности српског рвања.
„Биће веома тешко пратити резултате који су остварени претходних неколико година, јер освојено је чак 10 медаља на последња два светска првенства, од чега чак пет златних. Међутим, немам сумњу да рвање у Србији има светлу будућност. Мислим да заиста имамо добре клинце.
У почетној фази рада фокусираћемо се на пет, шест момака који су кандидати за Олимпијске игре у Лос Анђелесу, али никако нећемо занемарити ни 15 до 20 наших перспективних рвача који ће бити у програму рада за Олимпијске игре у Бризбејну 2032. Главни циљ ће бити да што више деце анимирамо и доведемо на струњачу, а онда да из тог квантитета стручним и предани радом стварамо будуће асове“, закључио је Штефанек.
Преузмите андроид апликацију.