Министар за европске интеграције Немања Старовић изјавио је данас да ће Србија испунити своје обавезе које су мерила за отварање Кластера 3, што би, како је рекао, омогућило да тај кластер буде отворен до краја јула.

Старовић је за Танјуг подсетио да је потребно усвојити три медијска закона, Закон о јединственом бирачком списку и изабрати нове чланове Савета РЕМ-а.
Када је реч о медијским законима, Старовић каже да је већ шест месеци у току комуникација са Европском комисијом и додаје да је један од та три усаглашен са њиховим препорукама и послат Скупштини Србије на усвајање.
“За преостала два смо све коментаре уважили, председница парламента је пре пет дана представила јавности нацрте и позвана су медијска удружења да дају коментаре. До среде је био рок, УНС, НУНС и АНЕМ су доставили и јуче су и њихови коментари послати ЕК. Када стигну коментари Европске комисије иде се у процедуру за усвајање. Током јуна имаћемо седницу у Скупштини и три закона ће бити усвојена”, рекао је Старовић.
Он је навео да је слична ситуација и са Законом о јединственом бирачком списку.
“Ми смо послали ОДИХР-у два нацрта, ОДИХР је рекао да су оба нацрта позитивно оцењена и да којим год путем кренемо нећемо погрешити. Дали су додатне препоруке јер су претходне испуњене. Ми смо послали нови нацрт и ових дана чекамо да добијемо коначан извештај од ОДИХР-а и ићи ће се у процедуру за усвајање”, рекао је Старовић.
Говорећи о избору чланова Савета РЕМ-а, он је подсетио да је 8. маја отворен конкурс и да је трајао до јуче, а да се сада чека још недељу дана да пристигну предлози који су послати на разне начине.
Након тога ће, како је навео, Одбор Скупштине одредити листу, урадиће се интервјуи са кандидатима и моћи ће да се заврши у првој седмици јула.
“Наш план је да у првој седмици јула испунимо све, да затим одржимо Међувладину конференцију и отворимо Кластер 3 до краја јула. Верујем да Кластер 3 може бити отворен до краја јула и да до краја године можемо да створимо претпоставке за отварање и кластера 2 и 5, значи све сем кластера 6 и паралелно радимо са тим да добијемо ИБАР јер то ће нам омогућити да почнемо да затварамо поглавља”, казао је Старовић појашњавајући да се ИБАР добија када се испуне критеријуми у поглављима 23 и 24.
Наводећи да је у последњих месец дана био висок интензитет сусрета српских званичника са званичницима ЕУ на највишем политичком нивоу, Старовић каже да је кључна компонента тих разговора да Србија презентује напредак.
“Добили смо уверавања да, уколико у овим роковима, почетак јула месеца, завршимо наше обавезе, да ћемо добити и зелено светло од Европске комисије и да ће помоћи у добијању консензуса од свих чланица ЕУ за отварање Кластера 3”, рекао је Старовић.
Коментаришући посету високе представнице ЕУ за спољну и безбедносну политику Каје Калас Србији, Старовић каже да је то била турнеја по региону, а да су поруке које је послала биле на истој линији.
Када је реч о посети председника Србије Александра Вучића Москви за Дан победе, Старовић каже да су европски саговорници изразили неслагање, посебно Каја Калас, али да последице нису драматичне.
Ипак, како каже, не може да искључи у потпуности да то неће негативно утицати на гласање појединих чланица ЕУ за отварање Кластера 3.
“Неки покушавају да буду већи католици од папе, али видели смо и да се Доналд Туск поставио као кишобран за председника Србије у Тирани, а знамо какав је однос Пољске према Русији”, навео је Старовић.
Додао је да је председник Вучић после тога разговарао и са председником Украјине Володимиром Зеленским и истакао да је Украјина Србији пријатељска земља.
Говорећи о обавези Београда у преговорима са ЕУ, а која се тиче нормализације односа са Приштином, Старовић је навео да се чини да је свима јасно да у том процесу застој не прави Београд.
“Мој утисак који носим са разговора са европским званичницима је да је негде свима јасно да је приштинска страна та на којој је одговорност што напретка у процесу нормализације нема. Чини ми се да је свима јасно да није Србија та која се може окривити за непостојање напретка и мислим да неће бити релевантно за отварање Кластера 3”, истакао је Старовић.
Ђурић: Србија верује у дијалог равноправних у Босни и Херцеговини
Преузмите андроид апликацију.